Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din Europa

Fotbal internațional

Sport 25 Mai 2015 / 00:00 742 accesări

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a terminat pe primul loc în topul celor mai buni marcatori din Europa şi a cucerit a patra „Gheată de Aur” din carieră. Ronaldo n-a reuşit să câştige cu Real Madrid nicio competiție în acest sezon, dar a devenit singurul jucător din istorie care îşi trece de patru ori în palmares acest trofeu. El a reușit o triplă în prima repriză a meciului de sâmbătă cu Getafe, încheiat cu scorul de 7-3 pentru Real, şi a ajuns astfel la 48 de goluri înscrise în La Liga, fiind urmat în clasamentul final de Messi (43 de goluri) și Griezmann (22 de goluri). Cristiano Ronaldo a marcat în acest sezon, în total, 61 de goluri, record personal. Hat-trick-ul cu Getafe a fost al 31-lea din carieră şi portughezul are acum cu unul mai puţin decât Lionel Messi. Pentru CR7 e al treilea titlu de golgheter în campionatul spaniol, după cele din 2011 (41g) și 2014 (31g), egalându-l pe Messi, care s-a impus în 2010 (34g), 2012 (50g) și 2013 (45g).

ODEGAARD, CEL MAI TÂNĂR DEBUTANT DIN ISTORIA LUI REAL MADRID

La doar 16 ani, 5 luni şi 6 şase zile, Martin Odegaard a devenit cel mai tânăr debutant în campionatul intern din istoria Realului Madrid. Puştiul norvegian a fost introdus de Carlo Ancelotti în minutul 58 al meciului cu Getafe, din ultima etapă, în locul lui Cristiano Ronaldo. Chiar dacă au fost primele sale minute la prima echipă, Odegaard a intrat perfect în angrenajul madrilenilor. Tânărul mijlocaş a oferit 17 pase exacte, având un procentaj de 100% din acest punct de vedere. Odegaard a fost achiziţionat de Real Madrid în iarnă, pentru 3 milioane de euro. El a evoluat pentru formaţia de juniori a Realului şi a efectuat doar câteva antrenamente cu prima echipă înainte de a fi introdus într-un meci oficial de campionat. Norvegianul este și cel mai tânăr fotbalist care a jucat în preliminariile EURO 2016 (15 ani şi 300 de zile), dar şi cel mai tânăr titular în calificările pentru Campionatul European (16 ani şi 101 zile). Odegaard avea 16 ani şi 157 de zile când a devenit cel mai tânăr debutant din istoria lui Real Madrid în La Liga.