Cristina Bujin şi-a îndeplinit visul: finala la triplusalt la CM de atletism!

Sport 17 August 2009 / 00:00 453 accesări

Performanţă deosebită pentru sportiva constănţeană Cristina Bujin (CS Farul - Dinamo Bucureşti) la Campionatele Mondiale de atletism de la Berlin (Germania). Vicecampioană europeană la tineret, atleta antrenată de Lenuţa Dragomir a reuşit, sîmbătă, în prima zi a întrecerii, să pătrundă în finala de la triplusalt. Bujin s-a clasat pe poziţia a patra în cea de-a doua grupă, cu o încercare de 14,29 m, reuşind să fie prima atletă din delegaţia României care şi-a asigurat prezenţa într-o finală la această ediţie a CM. Bujin a sărit 14,22 m încă din prima încercare, după care a reuşit doar 12,82 m şi a încheiat calificările cu 14,29 m. Participantă pentru prima oară la un CM pentru senioare, Bujin reuşeşte să facă astfel un pas important spre seniorat şi să îşi implinească visul de a fi prezentă în finala spectaculoasei probe, unde vor fi prezente doar primele 12 atlete ale lumii. Finala de la triplusalt va avea loc astăzi, de la ora 21.00. Duminică, în a doua zi a întrecerii, CS Farul a fost reprezentat la Berlin de Anca Heltne şi Anamaria Greceanu. Heltne (CSM Bucureşti - CS Farul) a ratat calificarea în finala probei de aruncare a greutăţii, cea mai bună performanţă a sa, 17,92 m, aducîndu-i doar clasarea pe poziţia a şaptea în Grupa A, în condiţiile în care în ultimul act vor participa 12 atlete, din cele două grupe de calificare. În proba de 20 km marş, Anamaria Greceanu (CS Farul) a terminat pe poziţia 34, cu timpul de 1h43min.35sec. Tot la 20 km marş, Ana Maria Groza a terminat pe locul 16 (1h35min.19sec.), iar Claudia Ştef pe 23 (1h36min.0sec). Tot duminică, Monica Stoian şi Maria Negoiţă s-au calificat în finala probei de aruncare a suliţei. Stoian a reuşit o aruncare de 60,29 m, reuşind a opta performanţă din concurs, în timp ce Negoiţă a aruncat 59,46 m şi a prins ultimul loc calificant în finală.