Croaţia, în premieră în finala Cupei Mondiale la fotbal

CM de fotbal Rusia 2018 / A doua semifinală: ANGLIA - CROAŢIA 1-2 (DUPĂ PRELUNGIRI)

Sport 11 Iulie 2018 / 23:42 786 accesări
Golul lui Mandzukic a dus Croaţia în marea finală (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Chiar şi fără preşedintele Kolinda Grabar-Kitarovic în tribuna oficială a stadionului „Luzhniki” din Moscova, Croaţia a repetat calificările din meciurile cu Danemarca şi Rusia, iar prezenţa în finala Cupei Mondiale din Rusia reprezintă cea mai importantă performanţă din istoria acestei ţări. Iar în marea finală va înfrunta Franţa, într-o reeditare a semifinalei din 1998, atunci când francezii au făcut pasul în ultimul act. În partida de miercuri seară, Anglia a deschis în minutul 5, prin Trippier, care a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului, dar croaţii nu au cedat în a doua semifinală. Perisic a egalat în minutul 68 şi tot el putea aduce Croaţia în avantaj în minutul 72, însă mingea a lovit bara laterală. Iar în prelungiri, în minutul 99, Vrsaljko a respins de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Stones. În minutul 105+2, în prelungirile... primei reprize de prelungiri, portarul Pickford a intervenit salvator la reluarea lui Mandzukic din marginea careului mic. Dar în minutul 109 atacantul croat a marcat golul victoriei, profitând de o eroare a defensivei engleze. Şi sărbătoarea în tabăra croată a început după ultimul fluier al arbitrului.

Scor final: Anglia - Croaţia 1-2 (după prelungiri).

Au evoluat următoarele formaţii - Anglia (selecționer Gareth Southgate): Pickford - Walker (112 Vardy), Stones, Maguire - Trippier, Dele Ali, Henderson (97 E. Dier), Lingard, A. Young (91 D. Rose) - Sterling (74 Rashford), H. Kane (cpt.); Croația (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (94 Pivaric) - Rakitic, Brozovic - Rebic (101 Kramaric), Modric (cpt.) (118 Badelj), Perisic - Mandzukic (115 Corluka). Cartonașe galbene: Walker / Mandzukic, Rebic. Meciul a fost arbitrat de Cuneyt Cakir (Turcia).

Marți seară, în prima semifinală, Franța a învins Belgia, scor 1-0 (Umtiti 51).

Programul finalelor - FINALA MICĂ - sâmbătă, 14 iulie, ora 17.00 (la Sankt Petersburg): Belgia - Anglia; FINALA MARE - duminică, 15 iulie, ora 18.00 (la Moscova, stadion „Luzhniki”): Franţa - Croaţia.