Croaţii au răpus „Super Vulturii”

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA D: CROAŢIA - NIGERIA 2-0

Sport 16 Iunie 2018 / 23:57 838 accesări
Luka Modric (stânga) a marcat al doilea gol al Croaţiei în partida cu Nigeria (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Sâmbătă seară, la Kalinigrad, în Grupa D a turneului final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, Croaţia a învins, cu scorul de 2-0, Nigeria, şi trupa lui Zlatko Dalic face un prim pas spre calificarea în optimile de finală. Autogolul lui Etebo, din minutul 32, a deschis drumul spre victorie pentru croaţi, care au mai înscris o dată în repriza a doua, prin Luka Modric, din penalty, în minutul 71. Scor final: Croaţia - Nigeria 2-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic - Rakitić, Modric - Rebic (78 M. Kovacic), Kramaric (60 Brozovic), Perisic - Mandzukic (86 Pjaca); Nigeria (selecţioner: Gernot Rohr): Francis - Shehu, Troost-Ekong, Balogun, Idowu - Ndidi, Etebo - Moses, Obi Mikel (88 Nwankwo), Iwobi (62 Musa) - Ighalo (73 Iheanacho). Cartonaşe galbene: Rakitic, Brozovic / Troost-Ekong. Meciul a fost arbitrat de Sandro Ricci (Brazilia).

Clasament Grupa D: 1. Croaţia 3p (golaveraj: 2-0), 2-3. Argentina şi Islanda 1p (1-1), 4. Nigeria 0p (0-2).

Programul etapei a doua - 21 iunie, ora 21.00: Argentina - Croaţia (Novgorod); 22 iunie, ora 18.00: Nigeria - Islanda (Volgograd).