CS Cernavodă participă la CN rezervat juniorilor A1

Sport 30 Iunie 2012 / 00:00 507 accesări

Campionatul Naţional de fotbal al juniorilor A1 (jucători născuţi după 1 ianuarie 1993) se află în plină desfăşurare. La această competiţie participă echipe care au câştigat campionatele Ligii a IV-a la nivel de juniori, din fiecare judeţ. CS Cernavodă, care s-a impus în Liga a IV-a constănţeană, a jucat în primul tur în compania formaţiei tulcene Luceafărul Cerchez şi s-a calificat mai departe fără emoţii, după o dublă victorie: 2-0 - în deplasare şi 7-2 - pe teren propriu. Formaţia antrenată de Tudor Pantaze evoluează acum în turneul zonal de la Roşiorii de Vede, alături de alte patru echipe. Sunt două grupe, în care se joacă fiecare cu fiecare. Cernavodă este în grupă cu FC Cazaşu (judeţul Brăila) şi Victoria Ciocăneşti (judeţul Călăraşi), iar echipele Nova Force Giurgiu şi Sporting Roşiori (judeţul Teleorman) se vor întâlni tur-retur. Câştigătoarele celor două grupe vor juca duminică finala turneului, iar învingătoarea se califică la turneul final, programat pe 7 şi 8 iulie.

Joi, în turneul de la Roşiori, gazdele au câştigat cu 5-2 partida cu Giurgiu, iar Ciocăneşti şi Cazaşu au terminat la egalitate, 1-1 (5-3 la lovituri de departajare). Învingătorii au primit două puncte, iar învinşii un punct. Vineri, Cernavodă a jucat cu Cazaşu, câştigând cu 6-3 (goluri Cosmin David 2, Martin Ioniţă, Silviu Botaş, Cosmin Hristu şi Nicolae Moise), iar sâmbătă va întâlni echipa din Ciocăneşti.