CS Eforie a învins echipa naţională!

Campionatul Naţional de fotbal pe plajă

Sport 12 August 2008 / 00:00 1245 accesări

Campionatul Naţional de fotbal pe plajă, încheiat duminică, la Mamaia, a consemnat superioritatea jucătorilor de la CS Eforie, singurii care au terminat competiţia fără înfrîngere. Noua campioană a înregistrat un singur rezultat de egalitate, 3-3 în grupă cu Rechinii & Oxford, însă şi acel meci l-a decis apoi în favoarea sa, după loviturile de departajare! Eforie a eliminat în semifinale campioana de anul trecut, Melody & Sharks, iar în finală s-a întîlnit din nou cu Rechinii. Campioana din primele două ediţii ale CN de fotbal pe plajă nu a reuşit nici de data aceasta să-şi ia revanşa, chiar dacă în lotul Rechinilor se află majoritatea componenţilor echipei naţionale a României! Decisive au fost pregătirea fizică şi omogenitatea jucătorilor de la CS Eforie, toţi componenţi ai formaţiei care tocmai a promovat în Liga a III-a la fotbal. Finala a fost spectaculoasă şi tensionată, cu multe proteste la adresa celor doi arbitri, Emilian Dache şi Cătălin Miu, care au condus ezitant şi cu destule greşeli. Faza care a inflamat spiritele la maximum a fost cea petrecută în min. 8 al ultimei reprize, cînd Emilian Dache a dictat foarte uşor penalty pentru Rechinii, iar golul de 3-3 înscris de Florea a trimis meciul în prelungiri. În cele trei minute suplimentare, Farah şi Tănase au înclinat balanţa în favoarea formaţiei lor, care, per ansamblu, a fost cea mai valoroasă a ediţiei 2008. Iată jucătorii care au evoluat pentru CS Eforie: Iulian Gîndac şi Marius Milanovici - portari, Liviu Croitoru, Andre Luiz, Eduardo Farah, Costel Borza, Adrian Tănase, Marian Manea, Bogdan Buciumeaţă, Alberty Başchir, Gabriel Chelariu şi Claudiu Della.