CS Eforie a schimbat liderul

Fotbal / Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a 13-a

Sport 01 Noiembrie 2008 / 00:00 1344 accesări

Nou-promovata CS Eforie este performera etapei a 13-a a Ligii a III-a de fotbal, Seria a II-a. Chiar şi măcinată de accidentări, formaţia lui Gheorghe Nedu şi Gică Butoiu a făcut instrucţie cu fostul lider, Rapid II, de care a trecut cu un scor de forfait. La 1-0 pentru gazde, giuleştenii au ratat un penalty prin Dobroiu. “Poate rezultatul surprinde la prima vedere, însă scorul final reflectă realitatea din teren”, a declarat antrenorul principal al gazdelor, Gheorghe Nedu. Noul lider este Steaua II, care a dispus de CSM Medgidia. O altă echipă constănţeană învinsă vineri după-amiază este şi Portul, care a cedat pe terenul lui Rocar. Callatis Mangalia s-a salvat în ultimul minut la Însurăţei, iar Săgeata Stejaru a scăpat printre degete cele trei puncte ale confruntării de la Slobozia, gazdele egalînd direct din lovitură liberă în al şaselea minut de prelungiri!

Rezultatele etapei: CSO Ovidiu - FC Farul II 1-1 (Stere 61 / D. Florea 45); CS Eforie - Rapid II 3-0 (Gabriel Chelariu 10, V. Bejan 49, Potoaşcă 55); Unirea Slobozia - Săgeata Stejaru 2-2 (Mihălcescu 17, Toma 90+6 / Şicu 22, 39); Steaua II - CSM Medgidia 4-1 (pentru oaspeţi a înscris Dodan, în min. 70, pentru 3-1); Rocar Bucureşti - Portul Constanţa 5-0; Viitorul Însurăţei - Callatis Mangalia 1-1 (pentru oaspeţi a marcat Marciuc, în min. 90); Dunărea Călăraşi - Inter Gaz 4-2; Politehnica Galaţi - CF Brăila 2-1. FCM Cîmpina şi CS Năvodari s-au retras din campionat.

Clasament: 1. Steaua II 29p; 2. Rapid II 26p; 3. Slobozia 24p (+12); 4. Stejaru 24p (+6); 5. Călăraşi 22p; 6. CSO Ovidiu 21p; 7. FC Farul II 17p; 8. Brăila 16p; 9. Galaţi 14p; 10. Eforie 13p; 11. Rocar 12p; 12. Portul 11p; 13. Callatis 9p; 14. Însurăţei 8p; 15. Inter Gaz 7p; 16. Medgidia 4p.