CS Farul a câștigat “Paleta de argint” la tenis de masă

Sport 01 Iulie 2014 / 00:00 371 accesări

După 11 ani de pauză, precedentul succes fiind obţinut de echipa de la LPS CSŞ, Constanţa, reprezentată acum de secţia de tenis de masă a Clubului Sportiv Farul, a câştigat din nou trofeul “Paleta de argint”, competiţie rezervată micuţilor sportivi cu vârste cuprinse între 8 şi 10 ani. Desfăşurată la finalul săptămânii trecute, în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău, întrecerea a avut câte două probe, atât la fete, cât şi la băieţi. Cele mai bune rezultate ale constănţenilor pregătiţi de Liliana Sebe, Rodica Gheorghe, Daniela Şimicu şi Viorel Filimon au fost obţinute în întrecerea fetelor. Astfel, Elena Zaharia a încheiat pe poziţia secundă în întrecerea individuală, în timp ce Andreea Grigore s-a clasat pe locul 4. În proba pe echipe, CS Farul, în componenţa Elena Zaharia, Andreea Grigore, Lavinia Tănase şi Anamaria Grigoraş, a terminat competiţia pe prima poziţie. La băieţi, cea mai bună clasare în proba individuală i-a aparţinut lui Emir Culpedin, care a ocupat locul 7, în timp ce echipa masculină de la CS Farul, în componenţa Emir Culpedin, Daniel Manu, Alexandru Amzu şi Paul Militaru, a terminat pe locul 5. „Este o generaţie talentată, din care sperăm să ajungă unii dintre ei campioni”, a declarat antrenoarea Liliana Sebe.