CS Farul are trei semifinalişti în Cupa României la box pentru seniori

Sport 20 Martie 2014 / 00:00 526 accesări

Cupa României la box pentru seniori a programat ieri, la Iaşi, ultimele meciuri din cadrul sferturilor de finală. Toţi cei trei pugilişti constănţeni de la CS Farul care participă la această competiţie au reuşit calificarea în semifinale, asigurându-şi cel puţin medalia de bronz. Enver Amiş a câştigat prin neprezentare meciul său de la categoria 46-49 kg, Cristian Creţu (56 kg) s-a impus la puncte în faţa lui Marius Anton (Voinţa Oneşti), iar Florentin Niculescu (64 kg) l-a învins prin KO tehnic (abandon în prima repriză) pe Ionuţ Andronache (CFR Iaşi). Cei trei boxeri antrenaţi de Ilie Dascălu vor lupta în gala semifinală de astăzi, care va debuta la ora 17.00. Finalele sunt programate mâine, iar învingătorii de la cele zece categorii de greutate vor mai rămâne o zi la Iaşi, pentru că sâmbătă este programată o dispută cu lotul naţional de box al Republicii Moldova, într-o competiţie pe care organizatorii au numit-o Supercupa Campionilor.