CS Mioveni, la câteva minute de o nouă surpriză

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 04 Decembrie 2014 / 00:00 441 accesări

Singura reprezentantă a eșalonului secund în sferturile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, CS Mioveni, a fost la un pas să producă o nouă surpriză. După ce le-a eliminat pe Astra Giurgiu (în 16-imi) și Dinamo București (în optimi), echipa antrenată de Claudiu Niculescu conducea în minutul 62, cu scorul de 3-0 pe CFR Cluj, în partida disputată marți seară la Pitești, pe stadionul „Nicolae Dobrin”. Oaspeții au revenit incredibil și s-au impus încele din urmă cu 4-3, dar golul de 3-3 marcat de clujeni a fost contestat de CS Mioveni, deoarece gazdele aşteptau să primească mingea înapoi de la adversari, după ce o trimiseseră în afara terenului pentru a permite medicilor să intre pe teren, însă clujenii au ales să continue faza. În momentul în care se îndreptau spre vestiare, la finalul meciului, jucătorii clujeni au fost ţinta bulgărilor de zăpadă aruncaţi de fani din tribune. Rezultat final: CS Mioveni - CFR CLUJ 3-4 (B. Stoica 36, Nilă 51, Galan 59 / Tade 62-pen, 87, Chanturia 68, Ivanovksi 90+4).

Aseară, după închiderea ediției, s-a disputat întâlnirea U. Cluj - Pandurii Tg. Jiu (ora 20.30, în direct la Sport.ro). Astăzi vor avea loc ultimele două meciuri din sferturi: ASA Tg. Mureș - Petrolul Ploiești (ora 18.00, în direct la Sport.ro) și CS U. Craiova - Steaua București (ora 20.30, în direct la Pro TV). Partidele din sferturi se dispută într-o singură manşă, eliminatorie, iar primele formații sunt gazde. Dacă după 90 de minute scorul va fi egal, vor urma doua reprize de prelungiri a câte 15 minute, iar dacă egalitatea se va menține și după 120 de minute, se va trece la executarea loviturilor de departajare.