CS Năvodari s-a impus în etapa a treia

Rugby / Divizia Națională de seniori, campionatul de rugby în 7

Sport 29 Iunie 2015 / 00:00 736 accesări

Stadionul „Flacăra“ din Năvodari a găzduit sâmbătă partidele contând pentru etapa a treia, penultima, din Campionatul Național de rugby în 7 rezervat echipelor din Divizia Națională de seniori. Pe primul loc în clasamentul rundei s-a clasat echipa organizatoare, CS Năvodari, care în finala mare a dispus cu 24-22 (5-22) de CSM U-23 București. Oaspeții au controlat ostilitățile în prima repriză, dar gazdele au jucat excelent după pauză și s-au impus grație unui eseu transformat în ultimul minut!

CS Năvodari a evoluat în Grupa B a turneului de sâmbătă, în care a susținut un singur meci, pentru că a treia echipă, Politehnica Iași, nu s-a prezentat la această etapă! Gazdele au câștigat cu 21-17 partida cu RCM Galați și s-au calificat astfel în finală. În Grupa A, CSM U-23 București le-a învins cu 35-17 pe RC Bîrlad și cu 24-0 pe Stejarul Buzău, în timp ce Bîrladul s-a impus în fața Buzăului, scor 27-12. Rezultate din meciurile de clasament: locurile 5-6: Buzău - Iași 5-0 (neprezentare); locurile 3-4: Bîrlad - Galați 38-12. În clasamentul turneului de la Năvodari, gazdele au ocupat primul loc, cu 19 puncte, urmate de CSM U-23 15p, Bîrlad 14p, Galați 11p, Buzău 10p și Iași, cu minus trei puncte. După trei etape, clasamentul general al competiției se prezintă astfel: 1. CSM U-23 48p; 2. Galați 42p; 3. Bîrlad 41p; 4. Năvodari 36p; 5. Buzău 28p; 6. Iași 23p. Ultimul turneu este programat la Iași, în luna august, însă rămâne de văzut dacă va mai avea loc, după neprezentarea Politehnicii la Năvodari.