CS Năvodari şi Portul au cîştigat amicalele de ieri

Sport 23 Iulie 2008 / 00:00 1017 accesări

Ieri după-amiază s-au disputat două meciuri amicale în care au fost implicate trei formaţii constănţene din Liga a III-a. La Năvodari, formaţia locală a primit vizita lui CSM Medgidia, de care a trecut cu 2-1 (la pauză 1-0). Pentru CS Năvodari, echipă pregătită de Daniel Rădulescu, Constantin Funda şi Gică Mina au înscris Lapa şi Măgureanu, în vreme ce Funda a închis tabela pentru oaspeţi. Antrenorul oaspeţilor, Vasile Enache, a folosit în prima repriză o echipă alcătuită din mai mulţi jucători noi. “Avem mai mulţi jucători în probe şi am încercat să-mi fac o părere în privinţa potenţialului lor”, a declarat tehnicianul echipei din Medgidia.

Pe Stadionul “Portul”, echipa cu acelaşi nume a întîlnit formaţia de Liga a IV-a Oil Terminal. Victoria a revenit portuarilor, cu 5-3 (la pauză 1-2), graţie reuşitelor lui P. Anghel, Guriţă, Sterea 2 şi Elisei. Pentru Oil Terminal, echipă pregătită de Nicu Roşca, au înscris Ciocănel 2 şi Miron. “Sîntem într-o perioadă în care încercăm să reconstruim echipa. Ne-au plecat mulţi jucători în această vară şi trebuie să găsim cît mai repede înlocuitori. Unul dintre jucătorii pe care am reuşit să-l înregimentăm este Poşircă. De cînd l-am introdus în teren a făcut lumină în jocul formaţiei noastre şi astfel am reuşit să revenim de la 0-2 şi 1-3”, a declarat antrenorul principal al portuarilor, Gabriel Şimu.

Astăzi, de la ora 10.30, este programat un alt meci de verificare între două echipe constănţene din Liga a III-a: Callatis Mangalia - CS Orăşenesc Ovidiu.