CS Tomis a apăsat pedala de frână în repriza secundă

Handbal (f) / LN, etapa a 23-a: CS TOMIS CONSTANŢA - HCM BUZĂU 26-24

Sport 26 Aprilie 2010 / 00:00 742 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa continuă cursa de urmărire a unui loc de cupă europeană. Sâmbătă, în Sala Sporturilor, elevele lui Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu au învins în etapa a 23-a a Ligii Naţionale pe HCM Buzău, scor 26-24 (13-6), însă evoluţia handbalistelor constănţene a fost una oscilantă, lucru care a făcut ca diferenţa scorului să fie una destul de mică. Dacă în prima repriză au condus de la un capăt la altul, plecând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, 13-6, constănţencele au scăzut ritmul în partea secundă, oaspetele reuşind să se apropie la două goluri, 18-16 pentru CS Tomis, în min. 44. Certate de pe margine de Ion Crăciun, constănţencele au apăsat din nou pedala de acceleraţie, 24-18 (min. 56), dar motoarele au fost oprite inexplicabil cu două minute înainte de final, de la scorul de 26-21 oaspetele au marcat de trei trei consecutiv. „Fetele au făcut un joc modest. Prima repriză au jucat destul de bine, dar repriza a doua am trimis tricourile în teren. Sper să nu facem acelaşi lucru şi la Braşov şi să ne pară rău pentru munca pe care am făcut-o până acum”, a declarat antrenorul Tomisului, Ion Crăciun. Pentru CS Tomis au marcat: Druţu 6 goluri, Tîlvîc 5g, Mateescu 5g, Seifer 4g, Pătru 3g, Iovănescu 2g, Barcan 1g. În ciuda celor două puncte câştigate, CS Tomis rămâne pe poziţia a şaptea, la doar un punct de poziţia a cincea şi la trei de poziţia a treia, urmând ca în etapa viitoare să se deplaseze la Braşov, pentru întâlnirea cu Rulmentul. Celelalte rezultate: HCM Roman - Cetate Deva 26-22; Oţelul Galaţi - Rulmentul Braşov 35-28; U. Reşiţa - Dunărea Brăila 20-24; HCM Baia Mare - Ştiinţa Bacău 39-26; HC Zalău - Oltchim Rm. Vîlcea 26-32; Rapid Bucureşti - U. Jolidon Cluj 29-36. Astăzi, de la ora 17.00, Oltchim va juca în devans la Baia Mare, elevele lui Radu Voina urmând să întâlnească echipa locală HCM, în etapa a 25-a.