CS Tomis a câştigat turneul din Bulgaria

Sport 20 Septembrie 2010 / 00:00 620 accesări

Formaţia feminină de handbal, CS Tomis Constanţa a câştigat turneul amical, Cupa „Mării Negre”, ce s-a desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute la Veliko Târnovo (Bulgaria). Deşi a fost singura echipă de club invitată în cadrul turneului, Tomis s-a impus categoric în faţa celorlalte trei reprezentative, Grecia, Turcia şi Bulgaria. Elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au deschis seria succeselor vineri, când au trecut de Grecia cu 41-18. Partida, care avea să inaugureze competiţia din ţara vecină, a fost controlată de la un capăt la altul de tomitane, permiţându-i antrenorului Ion Crăciun să ruleze tot lotul avut la dispoziţie. Marcatoarele Tomisului au fost: Mateescu 7g, Rusu 5g, Iovănescu 4g, Pătru 4g, Arfir 4g, Cărbune 4g, Zamfir 3g, Pîrîianu 3g, Barcan 3g, Cîrstea 3g şi Dincu 1g. Venită cu echipa de tineret la acest turneu, reprezentativa Turciei avea să fie cea de-a doua victimă a constănţencelor la turneul din Bulgaria. Tomitanele s-au impus cu 38-22, marcatoarele formaţiei noastre fiind: Zamfir 10 g, Pîrîianu 4g, Barcan 4g, Arhir 4g, Tîlvîc 3g, Mateescu 3g, Cîrstea 3g, Rusu 2, Pătru 2g, Iovănescu 2g şi Dincu 1g. Lupta pentru desemnarea câştigătoarei turneului s-a dat între Tomis şi reprezentativa ţării gazdă, Bulgaria, câştig de cauză având şi de această dată constănţencele, care, în urma unui joc excelent, s-au impus cu 31-15. Au marcat pentru Tomis: Pătru 6g, Zamfir 6 g, Tîlvîc 5g, Mateescu 2g, Barcan 2g, Dincu 2g, Iovănescu 2g, Cărbune 2g, Rusu 2g. Pîrîianu 1g şi Cîrstea 1g. „A fost un turneu util pentru noi. Antrenorul a avut ocazia să o testeze cu această ocazie şi pe Dorina Jerebie - Cărbune şi va decide, după acest turneu, dacă aceasta va rămâne în lot”, a declarat preşedintele clubului constănţean, Gheorghe Slabu, care a însoţit echipa în Bulgaria. În cadrul turneului s-au acordat şi trei premii individuale, două dintre acestea fiind adjudecate de handbalistele constănţene. Astfel, Raluca Borodi a fost desemnată cel mai bun portar, în timp ce Cristina Zamfir a plecat cu trofeul pentru cea mai bună jucătoare a turneului.