CS Tomis a cîştigat turneul de la Roman

Sport 21 August 2009 / 00:00 473 accesări

Trei victorii din tot atîtea posibile pentru echipa feminină de handbal CS Tomis Constanţa în turneul amical de la Roman, unde s-a clasat pe prima poziţie. După ce jucătoarele transferate în această vară au trecut printr-o perioadă de acomodare, formaţia constănţeană s-a dezlănţuit în al treilea turneu de pregătire. După ce în prima zi a turneului elevele lui Goran Kurtes au învins, fără drept de apel, campioana Macedoniei, Kometal Skopje (30-22) şi au trecut, cu 28-26, de HC Zalău, ieri, în ultima zi a întrecerii, Tomisul şi-a luat revanşa şi în faţa celor de la HCM Roman, după remiza înregistrată în urmă cu o săptămînă la Rm. Vîlcea. Constănţencele s-au impus, cu 27-23 (12-12), în disputa cu formaţia gazdă, la capătul unei partide în care totul a funcţionat în tabăra constănţeană. Miza întîlnirii a fost una importantă, partida dintre cele două formaţii stabilind cîştigătoarea turneului, pentru că ambele formaţii s-au impus în partidele din prima zi a întrecerii. După un început mai echilibrat, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj cu cinci minute înainte de plecarea la cabine, 12-9 (min. 25). Tomisul a egalat însă situaţia pînă la pauză, 12-12, iar în a doua repriză în prim-plan a fost portarul Mihaela Blaga, care a avut o prestaţie de excepţie între buturi, şi Andreea Tîlvîc, de neoprit la linia de nouă metri. „A fost cel mai bun joc al nostru de la începutul pregătirii. În cea de-a doua repriză am avut nu mai puţin de şapte eliminări şi cu toate acestea fetele s-au mobilizat şi au ieşit învingătoare de pe teren. Apărarea şi atacul au funcţionat bine, iar relaţiile de joc au început să se lege”, a declarat directorul sportiv al CS Tomis, Paul Alexe. Marcatoarele Tomisului în partida cu HCM Roman au fost: Tîlvîc 10g, Mateescu 6g, Iovănescu 3g, Pîrîianu, Szabo şi Pătru - cîte 2g, Luca şi Avădănii - cîte un gol. La sfîrşitul turneului, organizatorii au oferit şi cîteva premii speciale, trofeul pentru “Cea mai frumoasă handbalistă a turneului” revenindu-i căpitanului Tomisului, Mihaela Pîrîianu.