CS Tomis a debutat cu victorie la Varna

Sport 16 August 2008 / 00:00 496 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a demarat, vineri, seria partidelor de verificare din cadrul turneului internaţional de la Varna. Handbalistele constănţene au dat piept, în prima confruntare a turneului “Cupa Varna 2008”, cu echipa turcă HC Uşkudar, de care a trecut cu scorul de 32-28. Antrenorul Mircea Bucă a început partida cu Csilla Fekete - în poartă, Mihaela Seifer şi Ionela Ţopa - extreme, Georgeta Grigore şi Anna Jafarova - interi, Mihaela Pîrîianu - centru şi Ana Hamciuc - pivot. Pe parcursul partidei au mai intrat Marina Tankaskaya, Fanni Kenyeres, Filipa Ackar, Nicoleta Rusu, Ana Maria Stoica, Alexandra Iovănescu şi Dorina Jerebie. Tomisul a început mai greu partida, însă chiar dacă nu au strălucit în ofensivă, elevele lui Mircea Bucă s-au aflat în permanenţă la conducere. În cea de-a doua parte a meciului, tomitanele s-au distanţat treptat pe tabela de marcaj, iar cu cinci minute înainte de final aveau un avantaj de patru goluri, 27-23. În ultimele minute, vicecampioana Turciei a mai redus din diferenţă, însă fără a izbuti să întoarcă soarta partidei, Tomisul obţinînd o victorie importantă în debutul acestui turneu. De menţionat că la HC Uşkudar au evoluat şi fostele handbaliste ale Tomisului, Anca Rombescu şi Loredana Mateescu. Cela mai multe goluri pentru Tomis au fost marcate de Fanni Kenyeres (patru), urmată de Filipa Ackar, Marina Tankaskaya, Alexandra Iovănescu, Anna Jafarova şi Mihaela Seifer (cu cîte trei reuşitefiecare). “Fetele au jucat bine. Mi-au plăcut foarte mult noile jucătoare, care se pare că s-au acomodat destul de repede. Arbitrajul a fost însă un pic cam slab, dar să sperăm că în următoarele partide va fi mai bine”, a declarat, la finalul partidei, Gheorghe Slabu, preşedintele CS Tomis. Sîmbătă, de la ora 15.45, tomitanele vor întîlni pe HC Kale Kichevo, urmînd ca ultima partidă, în compania echipei gazdă, să se dispute duminică, de la ora 17.30.