CS Tomis, a doua victorie cu Oţelul Galaţi

Sport 23 Decembrie 2009 / 00:00 597 accesări

Al doilea joc amical dintre CS Tomis şi Oţelul Galaţi, disputat ieri dimineaţă, în Sala Sporturilor din Constanţa, s-a încheiat cu o nouă victorie pentru formaţia constănţeană, însă întâlnirea a fost una mult mai echilibrată. Dacă luni s-au impus la o diferenţă de 13 goluri, scor 33-20, elevele lui Goran Kurtes şi Victor Dăbuleanu au mai scăzut din ritm marţi, când scorul final după 70 de minute de joc a fost 37-36 (16-18, în min. 30). Tomis a început bine partida, având un avantaj de patru goluri în min. 7, 6-2. Diferenţa a fost menţinută până în min. 22, 15-11, dar gazdele au redus apoi turaţia motoarelor. Tomis nu a mai marcat până la pauză decât un gol, în timp ce gălăţencele au înscris de opt ori şi au terminat în avantaj prima repriză, 18-16. La reluare, diferenţa a crescut la patru goluri în favoarea oaspetelor, 16-20 (min. 33), dar Tomis a echilibrat balanţa în min. 40, scor 22-22. Echilibrul s-a menţinut până la final, Aneta Barcan fiind cea care a stabilit scorul final, 37-36. „Au fost meciuri benefice pentru noi. S-a văzut că am muncit mai mult în perioada aceasta pentru apărare şi acesta este un lucru bun pentru viitor. Ne propunem să câştigăm cât mai multe puncte de acum încolo şi să demonstrăm că locul nostru nu este cel pe care îl ocupăm în clasament”, a spus căpitanul echipei constănţene, Mihaela Pîrîianu. „Ne bucurăm că echipa merge mult mai bine. Mingea circulă mai repede şi lucrurile funcţionează mai bine în atac. Sperăm ca după această pauză să fim în formă şi să recuperăm ceea ce am pierdut până acum în meciurile oficiale”, a declarat şi Loredana Mateescu, cea mai bună marcatoare a întâlnirii de ieri, cu 10 reuşite. Pentru Tomis au mai înscris: Busuioceanu 7g, Tîlvîc 5g, Druţu şi Seifer - câte 3g, Pătru, Barcan, Iovănescu şi Dincu - câte 2g şi Topa 1g. Seria partidelor amicale nu se opreşte aici pentru CS Tomis, echipa constănţeană urmând să participe, în perioada 27-29 decembrie, la prima ediţie a Memorialului “Constantin Tiţă” de la Rm. Vîlcea, alături de Oltchim, HCM Baia Mare şi U. Reşiţa.