CS Tomis a pierdut la scor la Braşov

Handbal (f) / LN-20: Rulmentul Braşov - CS Tomis Constanţa 44-33

Sport 30 Martie 2009 / 00:00 573 accesări

Plecată optimistă la Braşov, formaţia feminină de handbal CS Tomis nu a rezistat în faţa vicecampioanei României, care s-a impus categoric, 44-33 (22-13), în faţa constănţencelor. Cum egalul cu Dunărea Brăila a trimis Rulmentul la două puncte de liderul clasamentului, elevele lui Herbert Muller au tratat mult mai serios întîlnirea cu Tomis. Scorul a crescut treptat în favoarea gazdelor şi chiar a luat proporţii pînă la pauză, 22-13, cînd braşovencele îşi conturaseră deja victoria. Handbalistele constănţene nu s-au regăsit nici la reluare, greşelile din apărare turnînd plumb în picioarele tomitanelor, în timp ce gazdele s-au dezlănţuit, marcînd pînă la finalul întîlnirii nu mai puţin de 44 de goluri. „Am întîlnit o echipă foarte motivată, dar şi foarte valoroasă în faţa căreia noi am comis numeroase erori. Am greşit foarte mult în apărare. Asta a fost arma cea mai slabă a noastră şi cred că în aceste condiţii nu puteam spera la victorie”, a declarat antrenorul Tomisului, Mircea Bucă. Cele două puncte cîştigate asigură un moral bun pentru Rulmentul înainte de partidele cu Itxako (Spania) din semifinalele Cupei EHF, în timp ce Tomisul rămîne pe poziţia a şasea a clasamentului şi mizează pe finalul de campionat pentru a prinde un loc de cupă europeană. De altfel, după disputarea etapei a 20-a, Liga Naţională intră din nou într-o pauză de trei săptămîni datorită turneului de pregătire pentru calificarea la Campionatul European din 2009 pe care naţionala de tineret îl va susţine la Brăila, alături de formaţia gazdă, Oţelul Galaţi, dar şi de Tomis Constanţa.

Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Brăila - Cetate Deva 23-18; HCM Baia Mare - HCM Buzău 37-26; HCM Roman - U. Jolidon Cluj 31-28; Oţelul Galaţi - HC Zalău 29-27; Rapid Bucureşti - KZN Slatina 43-28; Oltchim Rm. Vîlcea - CSM Ploieşti 36-32.