CS Tomis a ratat şansa de a urca pe podium

Handbal (f) / LN-15: CS Tomis Constanţa - Oţelul Galaţi 21-25

Sport 05 Februarie 2009 / 00:00 875 accesări

După şapte etape fără înfrîngere în Liga Naţională, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a cedat aseară, în Sala Sporturilor, cu 21-25 (9-13) în faţa celor de la Oţelul Galaţi. Deşi un succes i-ar fi asigurat prezenţa pe podium, echipa antrenată de Mircea Bucă şi Dumitru Muşi nu a putut ţine piept unei adversare care a venit decisă la Constanţa pentru a cîştiga cele două puncte puse în joc. Cu o linie de nouă metri în care Georgeta Grigore şi Anna Jafarova au fost de nerecunoscut, Tomisul a arătat că este vulnerabilă încă din primele minute (2-4, min. 7). De cealaltă parte, Mihaela Blaga a închis poarta Galaţiului, iar Amelia Busuioceanu şi-a croit culoar după culoar în defensiva Tomisului, oaspetele plecînd la pauză cu un avantaj de patru goluri, 13-9. Echipa constănţeană nu s-a regăsit nici în debutul celei de-a doua reprize, elevele Gabrielei Artene mărindu-şi avantajul la cinci goluri pe tabela de marcaj, 15-10 (min. 33). Totuşi, şapte minute mai tîrziu Tomisul s-a apropiat ameninţător pe tabelă (13-15, min. 40), însă nu a reuşit să întoarcă soarta partidei în favoarea sa, după ce, cu cinci minute înainte de final, a ratat o şansă importantă de a egala. Filipa Ackar a irosit o aruncare de la 7m la scorul de 21-22 (min. 55), iar învingătoarea întîlnirii a fost, practic, decisă la acest scor. Oţelul s-a impus cu 25-21 şi a revenit printre primele şase echipe, care luptă în acest sezon pentru un loc de cupă europeană. „Se pare că ne-am relaxat mai mult decît trebuia după partida de la Rapid. Jucătoare de bază au ratat fantastic de mult astăzi, iar Filipa (n.r.: Ackar) a ratat o aruncare importantă pentru noi de la şapte metri deşi ştia că nu trebuie să o execute la nivelul picioarelor, unde Blaga stă foarte bine. Am greşi foarte mult şi acest lucru ne-a costat”, a spus dezamăgit, la finalul partidei, Mircea Bucă, antrenorul Tomisului. Cea mai bună marcatoare a Tomisului a fost Dorina Jerebie-Cărbune cu 11 reuşite, urmată de Filipa Ackar 4g, Marina Tankaskaya 3g şi Alexandra Iovănescu 3g. În cea de-a doua partidă disputată ieri, în devans din etapa a 15-a, Rulmentul Braşov s-a impus, cu 44-28, la Cluj, în faţa formaţiei locale U. Jolidon.