CS Tomis a revenit în obiectiv

Handbal (f) / LN-12: CS Tomis Constanţa - HC Zalău 30-26

Sport 19 Ianuarie 2009 / 00:00 611 accesări

După ce a traversat una dintre cele mai nefaste perioade din ultimele sezoane, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a reuşit, duminică, să revină printre echipele ce se bat la un loc de cupă europeană. Elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi au învins, în etapa a 12-a a Ligii Naţionale, pe HC Zalău, scor 30-26 (14-10), victoria propulsînd echipa constănţeană de pe poziţia a şaptea pe cea de-a cincea a clasamentului. Sosit de această dată în Sala Sporturilor din Constanţa cu şansa a doua la victorie, Gheorghe Tadici nu a reuşit în prima repriză să-şi mobilizeze jucătoarele. Deşi fără trei jucătoare de bază în teren (Mihaela Pîrîianu, Ana-Maria Hamciuc şi Mihaela Seifer), Tomisul s-a instalat încă din primele minute la conducere, iar după doar 12 minute de joc avea deja un avantaj consistent, 7-1. Diferenţa a fost păstrată pănă aproape de finalul primei reprize, cînd Tomisul şi-a trecut, din păcate, un nou nume important pe lista accidentărilor, Marina Tankaskaya, moment ce a permis Zalăului să se apropie la doar patru goluri înainte de plecarea la cabine, 14-10. Lipsa centrului avea să fie unul din punctele slabe ale formaţiei constănţene în a doua parte a întîlnirii, Filipa Ackar şi Anna Jafarova nereuşind să facă faţă cerinţelor acestui post. Zalăul s-a apropiat la două goluri, iar Tomisului avea să-i treacă glonţul pe la ureche, după ce, în min. 49, a fost stabilită egalitatea pe tabela de marcaj, 23-23. Echilibrul s-a menţinut pînă la 25-25 (min. 53). Susţinute de o prestaţie excelentă în poartă a Doinei Avram, Jerebie-Cărbune şi Grigore-Năniţă au restabilit ordinea pe tabelă, 29-26 (min. 59), iar Topa a încheiat definitiv socotelile. Scor final: 30-26 pentru Tomis. „Mă bucură faptul că reuşim să continuăm seria rezultatelor bune pe fondul unor ghinioane. Eu zic că echipa s-a descurcat binişor, ţinînd conte de absenţa unor jucătoare importante. Am fost exasperat de nereuşitele din atac, însă avînd în vedere faptul că a jucat o echipă improvizată e bine că am obţinut în cele din urmă victoria”, a declarat Gheorghe Slabu, preşedintele clubului constănţean. Marcatoarele Tomisului au fost: Jerebie-Cărbune 8g, Ackar 6g, Grigore-Năniţă 6g, Tankaskaya 4g, Iovănescu 3g, Topa 2g şi Jafarova 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Rulmentul Braşov - HCM Roman 41-24; HCM Baia Mare - Oţelul Galaţi 28-25; Dunărea Brăila - KZN Slatina 47-24; Cetate Deva - U. Jolidon Cluj 31-29; CSM Ploieşti - HCM Buzău 28-19. Partida dintre Oltchim Rm. Vîlcea şi Rapid Bucureşti a fost amînată pentru miercuri, 21 ianuarie, aseară campioana României susţinînd ultima partidă din grupele Ligii Campionilor, 24-28 cu Podravka.