CS Tomis, antrenament util pentru Brăila

Handbal (f) / LN, etapa a 11-a: CS TOMIS CONSTANŢA - RULMENTUL BRAŞOV 34-26

Sport 25 Ianuarie 2010 / 00:00 547 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa s-a impus fără probleme în partida de sâmbătă, din Sala Sporturilor, cu Rulmentul Braşov, şi continuă seria victoriilor din acest an. Dacă în sezoanele precendente, Rulmentul Braşov, vicecampioana României, nu întâmpina prea multe probleme la Constanţa în adjudecarea celor două puncte, partida din etapa a 11-a a Ligii Naţionale a arătat doar o umbră a echipei din trecut. Rămasă doar cu Roxana Cherescu dintre veteranele echipei, echipa pregătită de Mariana Târcă a ţinut pasul cu Tomisul doar 18 minute, scor 9-9. Ritmul partidei a fost rupt trei minute mai târziu, când tabela de marcaj arăta un avantaj de patru goluri pentru Tomis, 13-9, pentru ca scorul la pauză să fie unul şi mai liniştitor pentru gazde, 19-13. A doua repriză a arătat ca un simplu antrenamentent pentru gazde, antrenorii Goran Kurtes şi Victor Dăbuleanu permiţându-şi să ruleze întreg lotul. „Pentru noi au fost foarte importante punctele. Trebuia să cîştigăm acest meci. Putem să-l considerăm ca un joc de pregătire având în vedere că Braşovul are foarte multe jucătoare noi. S-a schimbat lotul cu care a abordat campionatele care au trecut. Avem un meci foarte important miercuri, la Brăila, şi sper să putem să câştigăm şi acolo”, a spus antrenorul secund al Tomisului, Victor Dăbuleanu. Pentru Tomis au marcat: Busuioceanu 6g, Dincu 5g, Pătru 5g, Zamfir 4g, Meteescu 3g, Topa 3g, Iovănescu 2g, Druţu 2g, Tîlvîc 2g, Gheorghe 1g, Măerean 1g. Cea mai bună marcatoare de la Rulmentul a fost Cherescu, cu 14g.

Celelalte rezultate ale etapei: HC Zalău - CSM Cetate Deva 22-20; Rapid Bucureşti - Oltchim Rm. Vîlcea 17-49; HCM Baia Mare - U. Jolidon Cluj 22-22; U. Reşiţa - Ştiinţa Bacău 31-27; Oţelul Galaţi - HC Dunărea Brăila 24-28; HCM Roman - HCM Buzău 33-20.