CS Tomis, ca şi eliminată din Europa

Handbal (f) / Cupa Cupelor, optimi de finală: CS TOMIS CONSTANŢA - ROSTOV-DON 25-38

Sport 05 Februarie 2011 / 00:00 579 accesări

CS Tomis Constanţa a pierdut, scor 25-38 (10-22), prima manşă a optimilor de finală ale Cupei Cupelor la handbal feminin desfăşurată în “Palatul Sporturilor“ din Rostov. Chiar dacă speranţele la o eventuală calificare erau practic nule în condiţiile în care ambele partide au loc în Rusia, fetele pregătite de Ion Puşcaşu sperau măcar într-o evoluţie cât mai bună, care să le permită să iasă din competiţie cu capul sus. Din păcate socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din... Rusia, gazdele dovedind, dacă mai era cazul, că sunt în acest moment una dintre forţele handbalului rusesc. Gazdele au început în forţă meciul şi acest lucru s-a văzut imediat şi pe tabela de marcaj, scorul luând proporţii de la un minut la altul: 5-1, 9-4, 13-5, 19-8, pentru ca pauza să consemnaze o diferenţă la fel de clară: 22-10 pentru Rostov. Repriza secundă a fost una mult mai bună pentru handbalistele de pe litoral, care au reuşit să echilibreze meciul şi să limiteze proporţiile scorului după ce Rostov a condus chiar şi cu o diferenţă de 16 goluri, 37-21. S-a terminat “doar“ 38-25 pentru Rostov, care se poate considera ca şi calificată în sferturile de finală. Pentru CS Tomis au înscris: Barcan 9 goluri, Zamfir 7g, Pătru şi Arfir - câte 3g, Iovănescu 2g, Grigore 1g. Meciul retur va avea loc sâmbătă, de la ora 16.00, tot la Rostov.