CS Tomis, două puncte cadou de sărbători

Handbal (f) / LN-8: CS Tomis Constanţa - CSM Cetate Deva 31-27

Sport 22 Decembrie 2008 / 00:00 689 accesări

După ce a acumulat doar patru puncte în şapte etape, echipa feminină de handbal CS Tomis Constanţa a început, duminică, o serie de şase partide de la care se aşteaptă să se obţină toate cele 12 puncte pentru ca participarea în cupele europene să fie din nou un vis realizabil. Deşi misiunea nu se anunţă una uşoară, primele două puncte au fost deja adjudecate, formaţia antrenată de Mircea Bucă şi Dumitru Muşi învingînd în etapa a 8-a a Ligii Naţionale pe CSM Cetate Deva, scor 31-27 (14-11). Partida găzduită de Sala “Iftimie Ilisei” din Medgidia a început anevoios, semn că pauza de aproximativ două luni, timp în care campionatul a fost întrerupt, le-a amorţit pe handbaliste, scorul fiind deschis de oaspete abia în min. 4. Tomisul a pus rapid stăpînire pe joc, iar patru minute mai tîrziu îşi asigurase deja un avantaj de trei goluri, 4-1. Diferenţa a fost menţinută pînă la pauză, 14-11 pentru CS Tomis. În debutul celei de-a doua reprize, hunedorencele au profitat de neatenţia din apărarea gazdelor şi s-au apropiat la un gol, 14-13 (min. 33). Tomisul a schimbat tactica din defensivă, practicînd o apărare avansată ce a dat roade, Tankaskaya şi Jafarova au fost de neoprit pe atac, iar Seifer a fost exactă la linia de şapte metri, lucru care s-a văzut şi pe tabela de marcaj, echipa constănţeană conducînd şi la şapte goluri, 24-17 (min. 45). Cu toate acestea, finalul a fost unul încins, Cetate Deva reuşind din nou să revină (28-25, min. 55). În cele din urmă, CS Tomis s-a impus cu 31-27 şi constănţencele obţin două puncte extrem de preţioase. Pentru Tomis au marcat: Seifer 9g, Tankaskaya 6g, Ţopa 5g, Jafarova 5g, Pîrîianu 2g, Hamciuc 3g, Georgescu 1g. „După o primă repriză bună în care prospeţimea echipei ne-a dat voie să desfăşurăm un joc mai gîndit şi mai complex, în partea a doua lipsa jucătoarelor care să se ridice la valoarea celor din teren s-a făcut simţită şi am avut ceva emoţii pe final. Importante sînt cele două puncte pentru că eram într-o situaţie neplăcută, iar victoriile îţi dau moral”, a declarat Dumitru Muşi, directorul tehnic al Tomisului.

Celelalte rezultate ale etapei: Oţelul Galaţi - KZN Slatina 38-23, HCM Baia Mare - U. Jolidon Cluj 33-28, Oltchim Rm. Vîlcea - HCM Buzău 37-18, HC Dunărea Brăila - CSM Ploieşti 28-28, Rulmentul Braşov - Rapid Bucureşti 44-22 şi HCM Roman - HC Zalău 23-18.