CS Tomis începe seria celor şase meciuri decisive

Handbal (f) / LN-21: Cetate Deva - CS Tomis Constanţa

Sport 16 Aprilie 2009 / 00:00 731 accesări

Liga Naţională de handbal feminin dă startul astăzi ultimei părţi din campionat, doar şase etape rămînînd de disputat pîna la stabilirea clasamentului final pentru acest sezon. După o pauză de trei săptămîni, formaţia constănţeană CS Tomis (loc 6, 21p) îşi începe cel mai important drum al său la Deva, acolo unde, de la ora 18.00, dă piept cu formaţia gazdă, CSM Cetate (loc 11, 15p). Elevele lui Dumitru Muşi şi Mircea Bucă au mare nevoie de victorie pentru a începe cu dreptul seria celor şase partide de care este legată ultima speranţă de a reveni din nou în competiţiile europene. „Avem un meci greu, ca de altfel toate meciurile care vor avea loc de aici înainte. Deva are o echipă bună şi cred că se vor lupta şi ele pentru cele două puncte”, a declarat antrenorul Tomisului, Mircea Bucă. Învinsă la scor de cele două fruntaşe, Rulmentul şi Oltchim, pauza pare să le fi fost utilă handbalistelor constănţene, care privesc optimiste finalul campionatului, mai ales după parcursul aproape perfect de la finalul turului. „Ne-a fost utilă această pauză, dar sper să nu ne fi scos din formă. Nu va fi un final de campionat uşor pentru că meciurile sînt destul de aglomerate, iar oboseala îşi va spune la un moment dat cuvîntul. Noi sperăm să nu ne confruntăm cu această problemă şi să reuşim să cîştigăm toate aceste partide. Dacă am reuşit un tur, cred că vom putea şi de această dată”, a spus veterana echipei constănţene, Mihaela Pîrîianu. După ce adversara de azi nu a reuşit decît o victorie în acest retur de campionat, Tomisul porneşte favorită în acest joc. Singura problemă cu care tabăra constănţeană se confruntă este accidentarea Cristinei Georgescu, incertă pentru acest meci. Partida va fi arbitrată de Bogdan Stark şi Romeo Ştefan (ambii din Bucureşti).

Alte patru partide din etapa a 21-a vor avea loc astăzi: KZN Slatina - Oţelul Galaţi; HC Zalău - HCM Roman; U. Jolidon Cluj - HCM Baia Mare; CSM Ploieşti - Dunărea Brăila. Jocul dintre HCM Buzău şi Oltchim Rm. Vîlcea a fost amînat pentru 22 aprilie, în timp ce întîlnirea Rapid Bucureşti - Rulmentul Braşov s-a disputat în devans, scor 34-46.