CS Tomis, înfrîngere la limită la Roman

Handbal (f) / LN-16: HCM Roman - CS Tomis Constanţa 24-23

Sport 16 Februarie 2009 / 00:00 671 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a suferit, ieri, la Roman, cea de-a doua înfrîngere din acest an şi a ratat şansa de a se apropia la doar un punct de primele patru echipe din clasamentul Ligii Naţionale. Deşi porneau cu prima şansă la victorie, elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi au cedat la limită în faţa celor de la HCM Roman, 23-24 (14-12), în partida care a contat pentru etapa a 16-a. Handbalistele constănţene au început bine partida, însă gazdele au ţinut scorul strîns. Tomisul a plecat la pauză cu un avantaj de două goluri, 14-12, dar acest avantaj a fost unul prea mic în faţa unei echipe care era condamnată să cîştige cele două puncte pentru a părăsi subsolul clasamentului. Cu toate acestea, tomitanele au rezistat la conducere şi în cea de-a doua repriză, moldovencele reuşind să egaleze abia în min. 50, 20-20. Ultimele zece minutre s-a mers cap la cap, însă finalul a aparţinut celor de la HCM Roman, care a reuşit să cîştige disputa după un gol marcat în ultimul minut. Tomis se menţine în continuare pe poziţia a cincea a clasamentului, însă etapa viitoare va da piept în Sala Sporturilor cu HCM Baia Mare, echipă ce a ratat, ieri, la limită, o calificare în sferturile Cupei EHF. Pentru Tomis au marcat: Anna Jafarova 6g, Filipa Ackar 6g (3 din 7m), Marina Tankaskaya 4g, Alexandra Iovănescu 3g, Dorina Jerebie - Cărbune 3g, Georgeta Grigore - Năniţă 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Rapid Bucureşti - CSM Ploieşti 31-30; KZN Slatina - HCM Buzău 24-32; HC Zalău - U. Jolidon Cluj 31-26. Meciurile Rulmentul Braşov - Oltchim Rm. Vîlcea 41-36 şi HCM Baia Mare - HC Dunărea Brăila 19-18 s-au disputat în devans. Întîlnirea Oţelul Galaţi - CSM Cetate Deva va avea loc pe 18 februarie.