CS Tomis, înfrîngere la scor în faţa “galacticelor”

Handbal (f) / LN-15: Oltchim Rm. Vîlcea - CS Tomis Constanţa 36-20

Sport 28 Ianuarie 2008 / 00:00 670 accesări

Ajunse la doar un pas de podium, handbalistele constănţene nu au reuşit să se menţină în această poziţie, cea de-a 15 etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin scoţîndu-le în faţă cea mai puternică adversară a campionatului, campioana Oltchim. În partida disputată duminică, în Sala Sporturilor “Traian” din Rm. Vîlcea, CS Tomis a cedat în faţa „galacticelor” lui Gheorghe Tadici, cu scorul de 36-20. Chiar dacă scorul de la final a fost unul categoric, gruparea de pe litoral a surprins gazdele în prima repriză. Decise să pună probleme campioanei României, Pîrîianu şi compania au început în forţă partida şi după şase minute de joc Tomisul conducea surprinzător cu 4-1. Însă, avantajul oaspetelor nu a durat decît patru minute, Ionela Gîlcă aducînd repede egalitatea pentru echipa sa, 4-4 (min. 10), iar după un început ezitant Oltchimul a preluat conducerea pe tabela de marcaj, 13-7, ajutată şi de cîteva decizii discutabile ale celor doi arbitri argeşeni Lascu şi Sas, care au dictat patru eliminări în lanţ pentru Jerebie, Durac şi de două ori pentru Pîrîianu. Dar, spre disperarea antrenorului Gheorghe Tadici, Tomisul a recuperat incredibil prin aceleaşi Durac şi Pîrîianu şi a intrat la pauză cu handicap de un singur gol, 13-12. Partida avea să fie însă la discreţia gazdelor în cea de-a doua repriză, cînd conducătoarea acţiunilor importante din tabăra constănţeană, Mihaela Pîrîianu, a primit cartonaşul roşu după o intrare întîrziată la Valeria Beşe. În plus, Luminiţa Huţupan Dinu a închis poarta, constănţencele reuşind în 15 minute de joc să înscrie doar un gol. De cealaltă parte, nici Rombescu nu s-a lăsat mai prejos, însă chiar şi aşa campioana României s-a impus la o diferenţă categorică, 36-20. “Am reuşit o primă repriză foarte bună, însă am căzut fizic în cea de-a doua ceea ce era şi normal pentru noi după efortul depus pînă atunci. Mă bcur însă că fetele au dat semne de revenire, iar moralul echipei a crescut în ultima perioadă”, a declarat la sfîrşitul partidei preşedintele CS Tomis, Gheorghe Slabu. Au marcat - pentru Oltchim: Gîlcă 8g, Vădineanu 7g, Ţăcălie 6g, Maier 5g, Beşe 4g, Meiroşu 3g, Olteanu 2g, Lecuşanu 1g; pentru Tomis: Dospin 5g, Durac 4g, Jerebie 3g, Druţu, Mateescu şi Pîrîianu - cîte 2g, Georgescu şi Grigore - cîte un gol.

Rezultatele celorlalte partide din etapa a 15-a: CSM Sf. Gheorghe - Hidroconcas Buzău 23-29; HCM Baia Mare - Dunărea Brăila 38-30; Rulmentul Braşov - Cetate Deva 36-18; HC Zalău - Rapid Bucureşti 29-21; U. Jolidon Cluj - HCM Roman 39-31; Oţelul Galaţi a stat.