CS Tomis, locul secund la “Cupa Varna 2007”

Sport 27 August 2007 / 00:00 703 accesări

Cu o săptămînă înaintea debutului Ligii Naţionale de handbal feminin, CS Tomis Constanţa a făcut o ultimă verificare, participînd la turneul “Cupa Varna 2007”, desfăşurat în Bulgaria. După ce au terminat la egalitate, 32-32 cu vicecampioana Azerbaidjanului, ABU Baku, în prima zi a competiţiei, constănţencele au dat piept sîmbătă cu echipa gazdă, Lokomotiv Varna. Puternic susţinută de cei doi arbitri, campioana Bulgariei s-a ţinut aproape de formaţia pregătită de Dumitru Muşi, dar chiar şi aşa CS Tomis avea un avantaj important la pauză, 14-10. La reluare, “fluieraşii” şi-au făcut de cap şi i-au arătat în min. 36 cartonaşul roşu Georgetei Năniţă, deşi interul constănţean nu era decît la a doua eliminare de 2 minute. În ciuda protestelor vehemente ale antrenorilor grupării de pe litoral, dar şi atenţionărilor venite de la masa oficială, cei doi arbitri au refuzat să-şi schimbe decizia. În schimb, au refuzat să o elimine definitiv pe cea mai bună jucătoare a gazdelor, deşi aceasta avea deja 2 eliminări de 2 minute la activ şi a comis cîteva faulturi dure. În final, CS Tomis s-a impus cu 26-24, dar diferenţa de valoare dintre cele două formaţii a fost mult mai mare. Au marcat pentru CS Tomis: Mateescu 9, Grigore 4, Dospin 3, Jerebie 2, Drilea 2, Strungaru 2, Druţu 2, Georgescu 1, Marcu 1. În ultima zi a turneului, constănţencele au dat piept cu ocupanta locului 5 în Turcia, HC Uskudar, pe care au învins-o cu 40-38 (21-19). Partida a fost dominată clar de elevele lui Dumitru Muşi, care au avut şi şapte goluri avantaj, însă pe final turcoaicele au reuşit să revină. Au marcat pentru CS Tomis: Grigore 8, Pîrîianu 6, Jerebie 5, Stoica 5, Mateescu 3, Georgescu 3, Marcu 3, Ştefan 3, Dospin 2, Drilea 2. Din păcate, gruparea de pe litoral a ratat cîştigarea turneului la golaveraj, trofeul revenindu-le azerelor de la ABU Baku. Clasament final: 1. ABU Baku 5p (32-27 cu HC Uskudar, 34-25 cu Lokomotiv); 2. CS Tomis 5p; 3. Lokomotiv 2p (37-34 cu HC Uskudar); 4. HC Uskudar 0p. Jucătoarea Tomisului, Alexandra Cazacu, a fost declarată cel mai bun portar al turneului.

În ciuda locului secund obţinut în Bulgaria, antrenorul Dumitru Muşi s-a declarat nemulţumit de jocul echipei sale. “A fost un turneu util, dar, din păcate, echipa este la un nivel care nu ne încurajează în vederea startului campionatului. Sper ca pînă la meciul cu HCM Roman, din prima etapă, fetele să-şi revină şi să conştientizeze că trebuie să joace altfel pentru a cîştiga”, a spus tehnicianul constănţean.