CS Tomis n-a rezistat în faţa vicecampioanei

Handbal (f) / LN-7: CS Tomis Constanţa - Rulmentul Braşov 26-30

Sport 06 Noiembrie 2008 / 00:00 584 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a suferit a cincea înfrîngere în şapte etape. Echipa pregătită de Dumitru Muşi şi Mircea Bucă a primit, ieri dimineaţă, vizita vicecampioanei Rulmentul Braşov, în faţa căreia a cedat cu 26-30 (la pauză 11-19). Tomis a început bine partida şi conducea cu 6-4 după 11 minute. A urmat însă o cădere în jocul gazdelor, iar mult mai experimentata formaţie braşoveană a speculat din plin greşelile individuale ale constănţencelor. Scorul a crescut treptat în favoarea Rulmentului şi chiar a luat proporţii pînă la pauză, 11-19! După reluare Tomis a declanşat cursa de urmărire şi s-a apropiat pînă la 16-20 (min. 37), însă Rulmentul a impus rapid o diferenţă apreciabilă (17-26, min. 44). Fără a mai avea nimic de pierdut, gazdele s-au aruncat spre poarta Rulmentului şi efectul s-a văzut pe tabelă, Tomis apropiindu-se la 23-27, în min. 53. Elanul gazdelor a fost însă tăiat de tehnicianul bravovencelor, Herbert Muller, care şi-a chemat elevele la un timp de odihnă. Time-out-ul a avut efectul scontat, Neagu şi Stanca punctînd imediat şi înlăturînd orice dubiu în privinţa învingătoarei. S-a încheiat 30-26 pentru Rulmentul Braşov, care, cel puţin pînă duminică (zi în care Rapid joacă la Slatina), a urcat pe locul secund în Liga Naţională.

Au evoluat - CS Tomis Constanţa (antrenor Mircea Bucă): Fekete, Lupu-Avram, Pîrîianu 1g, Cărbune 1g, Iovănescu, Georgescu 1g, Topa 2g, Szabo 1g, Seifer 10g (8x7m), Ignat, Hamciuc, Jafarova 2g, Akkar 2g, Tankaskaia 6g; Rulmentul Braşov (antrenor Herbert Muller): Munteanu, Spirova, Vintilă, Gheorghe 1g, Amariei 2g, Niculae 2g, Neagu 4g, Simakova 1g, Gogîrlă 5g (3x7m), Gâscă 4g, Maerean, Juhasz 2g, Barbosa 4g, Stanca 5g. Au arbitrat: Bogdan Anton şi Iulian Cristea (ambii din Iaşi).