CS Tomis, pas important pentru ridicarea sancţiunilor

Handbal (f) / LN-6: Dunărea Brăila - CS Tomis Constanţa 25-26

Sport 03 Noiembrie 2008 / 00:00 612 accesări

Sancţionate săptămîna trecută cu 30% din salariu pînă vor reuşi să revină pe un loc de cupă europeană, handbalistele constănţene şi-au luat rolul mult mai în serios în cea de-a şasea etapă a Ligii Naţionale. Elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi s-au impus, duminică, la Brăila, cu 26-25 în faţa formaţiei locale, Dunărea, în ciuda faptului că porneau cu şansa a doua. CS Tomis a început în forţă prima partidă de care atîrna anularea sancţiunilor impuse de preşedintele Gheorghe Slabu şi s-a instalat la conducere încă din primele minute. La pauză, handbalistele constănţene aveau un avantaj de trei goluri, 13-10, însă cea de-a doua parte a întîlnirii avea să fie una extrem de încinsă. Gazdele s-au apropiat la doar un gol şi au preluat conducerea, 18-17, cu zece minute înainte de finalul partidei. Din fericire, constănţencele au revenit rapid pe tabela de marcaj, iar în ultimul minut aveau un avantaj de două goluri, 26-24. Pe final, gazdele au beneficiat de o aruncare de la şapte metri, iar partida s-a încheiat cu scorul de 26-25 în favoarea Tomisului. „Fetele s-au bătut foarte mult pentru această victorie pe care şi-au dorit-o. Este un succes care vindecă moralul afectat de parcursul de pînă acum, dar care ne avantajează şi în vederea întîlnirii cu Rulmentul Braşov”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Mircea Bucă. Pentru Tomis au marcat: Tankaskaya 5g, Iovănescu 4g, Jerebie 4g, Seifer 4g, Djafarova 3g, Ackar 3g şi Ţopa 3g. Rezultatele celorlalte două întîlniri disputate duminică: Rapid Bucureşti - HC Zalău 25-25 şi HCM Roman- HCM Buzău 24-25.