CS Tomis, pe locul 4 în turneul de la Zalău

Sport 10 August 2009 / 00:00 415 accesări

Sîmbătă, la Zalău, s-a încheiat turneul organizat de formaţia antrenată de Gheorghe Tadici, primul din această vară la care a participat echipa feminină de handbal CS Tomis Constanţa. Elevele lui Goran Kurtes au terminat întrecerea pe poziţia a patra, cu o victorie şi trei înfrîngeri. Cea de-a treia înfrîngere a venit sîmbătă, în ultima zi a turneului, constănţencele cedînd în duelul cu U. Jolidon Cluj, cîştigătoarea turneului. Partida s-a încheiat cu scorul de 28-27 (17-17) pentru clujence, la capătul unui meci cu numeroase răsturnări de situaţie. Debutul întîlnirii a aparţinut Tomisului, care, după numai opt minute îşi asigurase un avantaj de cinci goluri, 7-2, avantaj păstrat pînă la jumătatea primei reprize. Echipa antrenată de Gheorghe Covaciu a declanşat cursa de urmărire, reuşind să egaleze pînă la pauză, 17-17. La reluare, Clujul s-a dezlănţuit şi a preluat conducerea, 25-20 în min. 42. Tomisul a revenit în ultimele zece minute de joc şi chiar a avut şansa să egaleze, dar a ratat atacul din ultimul minut. Marcatoarele Tomisului au fost: Tîlvîc 7 goluri, Seifer 4g, Topa şi Mateescu - cîte 3g, Druţu şi Pîrîianu - cîte 2g, Pătru, Iovănescu, Zamfir, Szabo, Luca şi Avădănii - cîte un gol. „A fost un turneu foarte util pentru noi. Ne-a ajutat să vedem unde avem cele mai mari probleme şi unde mai trebuie lucrat. Avem un singur pivot, iar acest lucru duce la dificultăţi în unele situaţii şi avem probleme pe apărare, unde ne lipseşte o jucătoare pentru această fază. Împreună cu antrenorul Goran Kurtes vom căuta soluţii pînă la debutul campionatului”, a declarat Paul Alexe, directorul sportiv al CS Tomis. Celelalte rezultate de sîmbătă: HC Zalău - HCM Roman 27-22; Cluj - Cetate Deva 35-32; Zalău - Deva 36-33. Clasament final: 1. Cluj 7p; 2. Zalău 6p; 3. Roman 5p; 4. Tomis 2p; 5. Deva 0p. Handbalistele Tomisului au ajuns duminică dimineaţa la Constanţa, unde vor rămîne pînă la sfîrşitul acestei săptămîni. Pînă la începerea campionatului, de pe 5 septembrie, formaţia antrenată de Goran Kurtes mai are programată participarea la încă trei turnee de verificare. Următorul va avea loc la Rm. Vîlcea, pe 15 şi 16 august, unde vor mai participa Oltchim, HCM Roman şi Vrnjacka Banja (campioana Serbiei).