CS Tomis rămâne pe locul 7

Handbal (f) / LN, etapa a 24-a: RULMENTUL BRAŞOV - CS TOMIS CONSTANŢA 30-31

Sport 30 Aprilie 2010 / 00:00 677 accesări

Formaţie feminină de handbal CS Tomis Constanţa îşi continuă seria victoriilor din acest final de campionat, însă nu a părăsit nici după etapa a 24-a poziţia a şaptea din clasament. Ieri, la Braşov, echipa pregătită de Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu s-a impus, cu 31-30 (18-17), în partida cu Rulmentul, întâlnirea fiind controlată aproape în totalitate de constănţence. Rulmentul a tras însă cu dinţii de cele două puncte, care i-ar fi putut aduce salvarea de la retrogradare. Elevele Marianei Târcă s-au ţinut tare în prima repriză, când au condus în două rânduri, 16-15 (min. 26) şi 17-16 (min. 29). Tomis a fost însă echipa care a avut avantaj la pauză, 18-17. A doua repriză a consemnat şi cel mai mare avantaj al constănţencelor, care au condus cu patru goluri, 24-20 (min. 40). Emoţiile nu au dispărut însă din tabăra oaspetelor, Rulmentul egalând nouă minute mai târziu, 26-26 (min. 49). A fost doar un foc de paie, Tomisul reuşind să plece de la Braşov cu cele două puncte, în ciuda faptului că a evoluat în patru oameni în ultimul minut de joc, în care a condus cu 31-28. „Fetele s-au bătut, însă arbitrajul ne-a creat mari probleme. Îmi pare rău că trebuie să o spun, dar acest cuplu nu are ce căuta în arbitraj. M-au mai arbitrat o dată şi la băieţi şi au făcut şi atunci meciul praf. Este bine că am reuşit să câştigăm în cele din urmă acest meci şi cred că, dacă ne vom face treaba bine şi în următoarele două etape, nu vom avea probleme”, a declarat antrenorul Tomisului, Ion Crăciun. Marcatoarele Tomisului: Tîlvîc 10g, Druţu 5g, Pătru 4g, Mateescu 3g, Busuioceanu 3g, Dincu 2g, Seifer 2g şi Iovănescu 2g. Cea mai bună marcatoare de la Rulmentul a fost Mihaela Teodorescu, cu 8 goluri. Partida a fost arbitrată de Ana Maria Duţă şi Diana Florescu, ambele din Bucureşti.

Celelalte rezultate: U. Jolidon Cluj - HCM Baia Mare 23-27; Ştiinţa Bacău - U. Reşiţa 28-25; Dunărea Brăila - Oţelul Galaţi 30-23; Cetate Deva - HC Zalău 26-32; Oltchim Rm. Vîlcea - Rapid Bucureşti 57-24; HCM Buzău - HCM Roman 25-23.