CS Tomis şi-a luat revanşa cu Dunărea Brăila

Sport 16 Octombrie 2009 / 00:00 921 accesări

După ce a cedat categoric, miercuri, în prima întîlnire amicală cu Dunărea Brăila, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a abordat, ieri, cu mai multă seriozitate cea de-a doua partidă. Cu o evoluţie mai constantă decît în ziua precedentă şi cu o mobilizare mai bună pe faza de apărare, handbalistele constănţene au reuşit să se impună de această dată în faţa oaspetelor şi să obţină revanşa, scor 36-31 (15-16). Întîlnirea a debutat însă în favoarea brăilencelor, care s-au desprins rapid la 3-0 (min. 4) pe tabela de marcaj. Înlocuind-o între buturi pe Mihaela Blaga, Doina Avram s-a dovedit încă o dată o soluţie viabilă pentru Tomis în situaţiile de avarie, prestaţia din următoarele minute ale portarului constănţean aducînd Tomisul în joc, 4-4 (min. 9). Echilibrul s-a menţinut pînă spre finalul primei reprize, însă Dunărea a plecat la pauză în avantaj, scor 16-15. Supărat, Goran Kurtes şi-a băgat elevele în şedinţă la vestiar, lucru ce a dat roade în cea de-a doua repriză. Tomisul a condus în permanenţă şi s-a impus la final la o diferenţă de cinci goluri. „Fetele au jucat mult mai bine de această dată. Miercuri am rulat tot lotul, pentru a da şansa fiecareia să joace, dar astăzi (n.r - ieri) am folosit mai mult jucătoarele de bază. Mai avem însă de muncă”, a spus antrenorul principal al Tomisului, Goran Kurtes. De menţionat că de la Dunărea Brăila au lipsit Ada Moldovan (la lotul de senioare), Raluca Irimia, Elena Voicu şi Nicoleta Ieşeanu (toate trei la lotul de tineret), dar şi antrenoarea Alexandrina Soare, în timp ce la Tomis nu au evoluat Mihaela Blaga şi Diana Druţu. Pentru formaţia constănţeană au marcat: Tîlvîc 9g, Pătuleanu şi Iovănescu - cîte 6g, Avădănii şi Zamfir - cîte 4g, Hamciuc, Mateescu, Luca, Topa, Seifer, Szabo şi Pîrîianu - cîte un gol. Cele mai bune marcatoare de la Dunărea Brăila au fost Rădulescu (9g), Jenofi (7g) şi Brot (6g). Seria partidelor amicale va continua pentru CS Tomis la sfîrşitul acestei săptămîni, cînd formaţia se va deplasa la Buzău pentru alte două întîlniri de verificare. „Vom juca vineri şi sîmbătă cu HCM Buzău. Vom folosi în aceste întîlniri jucătoarele tinere, pentru a vedea într-adevăr pe cine ne putem baza. Sper ca ele să profite de această ocazie”, a declarat secundul Victor Dăbuleanu.