CS Tomis şi-a luat revanşa cu HC Zalău

Sport 11 August 2008 / 00:00 603 accesări

Echipa feminină de handbal CS Tomis Constanţa a încheiat duminică, la Zalău, primul stagiu de pregătire centralizat din această vară. Formaţia de pe litoral nu a plecat însă din Ardeal fără a-şi lua revanşa în faţa formaţiei locale, HC Zalău, care învinsese Tomisul cu 36-40 în cea de-a doua partidă de verificare, susţinută vineri. Elevele lui Mircea Bucă au dat o replică pe măsură adversarelor în amicalul de sîmbătă, învingînd formaţia gazdă cu 40-23. Tomitanele au început în forţă şi s-au instalat la conducere încă din primele minute. Cu o poartă închisă aproape perfect de Csilla Fekete, dar şi cu o linie de atac ce le-a avut în prim plan pe Alexandra Iovănescu şi Marina Tankaskaya, Tomisul a plecat la pauză cu un avantaj considerabil, 24-12. Ritmul impus de tomitate a continuat şi la reluare, cînd gazdele nu au avut nicio replică la avalanşa abătută asupra lor. Fără a lăsa spaţii în apărare şi cu o ofensivă ce a funcţionat perfect, Tomisul a încheiat ultima partidă de la Zalău cu o victorie extrem de importantă pentru moralul echipei, 40-23. “Fetele au jucat extraordinar. Abia acum au început să se vadă efectele pregătirii, iar fetele au început să-şi dea drumul la joc. Toate au jucat bine, pentru că în acest turneu nu am pus accent pe stabilirea primului şapte şi mai degrabă pe indentificarea fetelor cu posturile potrivite pentru ele. Poarta a mers foarte bine, Fekete prinzînd o formă excelentă. Bineînţeles că nu ne culcăm pe o ureche pentru că au fost şi momente ale partidei care mi-au arătat că mai avem de lucrat”, a declarat Bucă. Tomisul a ajuns în Constanţa ieri, astăzi handbalistele primind liber. Antrenamentele vor fi reluate marţi, cînd tomitanele au programat primul antrenament în Sala Sporturilor de la reunirea echipei. Formaţia constănţeană se va pregăti acasă pînă pe 14 august, iar în perioada 15-17 august va participa la turneul de la Varna.