CS Tomitanii, înfrângere la scor, CS Năvodari, succes categoric

Rugby

Sport 31 Martie 2019 / 11:41 749 accesări

CS Tomitanii (tricouri galbene) a fost depăşită la toate capitolele în duelul cu vicecampioana

În prima etapă din returul Superligii de rugby, formaţia CS Tomitanii Constanța (antrenori Cosmin Raţiu şi Cătălin Nicolae) a pierdut fără drept de apel întâlnirea disputată sâmbătă, pe stadionul „Mihail Naca”, cu vicecampioana CSM Știința Baia Mare. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 49-5, la pauză 13-0, eseul de onoare al constănţenilor în partida din etapa a opta fiind reuşit de Marawa Nasalo. În etapa viitoare, la 6 aprilie, CS Tomitanii va întâlni, în deplasare, pe Steaua București.

Tot sâmbătă, în prima etapă din play-off-ul Diviziei Naţionale de Seniori, echipa CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase) a obţinut o victorie categorică, scor 67-0, la pauză 39-0, în meciul cu RC Griviţa Bucureşti, disputat pe teren propriu. Punctele formaţiei din Năvodari au fost înscrise de Marian Niță - 3 eseuri, Ionuț Vătafu - 2 eseuri, Andrei Ciubotariu, Marian Croitoru, Petre Neacșu, Vasile Perju şi Nistor Ioniță - toţi câte un eseu, Alexandru Trandafir - un eseu și 4 transformări și Cristian Văcaru - 2 transformări. În etapa viitoare, la 6 aprilie, CS Năvodari va înfrunta, în deplasare, pe RC Gura Humorului.