CS Tomitanii, la un pas de calificarea în finala CN U16

Rugby / Turneul final al CN Under 16

Sport 06 Iunie 2013 / 00:00 458 accesări

Stadionul “Cleopatra” din Complexul Sportiv “Badea Cîrţan” din Constanţa a găzduit, ieri, partidele etapei a doua din cadrul Turneului Final al Campionatului naţional de rugby under 16 (se joacă două reprize de câte 25 de minute). După 24-14 în primul meci cu CSO Pantelimon, echipa constănţeană CS Tomitanii (antrenor Cristi Cojocaru) a câştigat şi a doua partidă susţinută la turneul final. Rugbyştii de pe Litoral s-au impus cu un categoric 48-5 (22-5) în faţa celor de la CSM Baia Mare, la capătul unei partide controlate din primul minut şi în care au reuşit nu mai puţin de opt încercări. Primele puncte au fost aduse de Sebastian Iuliu, în secunda 30 a jocului, iar până la pauză constănţenii îşi asiguraseră deja punctul bonus.

„Am jucat cu cei care sunt mai puţin obişnuiţi cu primul 15. Băieţii s-au motivat însă foarte bine şi au obţinut un rezultat pe care îl aşteptam. Acum mai avem nevoie de un succes pentru a putea juca marea finală”, a spus antrenorul Cristian Cojocaru. Punctele Tomitanilor au fost reuşite de următorii jucători: Lămboiu 3 eseuri, Mişcoci 2e + 4 transformări, Iuliu, Ştefan şi Părăleşte - câte un eseu. Pentru CS Tomitanii au evoluat următorii jucători: Mircea Militaru, Cristian Ştefan, Robert Băbănău, George Petiu, Mihai Dumitraşcu, Elvin Isleam, Teodor Andrei, Radu Corchiş, Bogdan Necoară, Tiberiu Oţelea, Cătălin Mişcoci, Andrei Lupu, Sebastian Iuliu, Adrian Părăleşte, Mihai Lămboiu. Au mai intrat: Andrei Piciu, Alexandru Ardeleanu, Adrian Dina, Marian Drăguţ, Valeriu Mechenici, Liviu Colceru şi Gabriel Mihalache. Meciul a fost arbitrat de Viorel Bujoreanu (Mangalia), ajutat de Radu Mocanu (Constanţa) şi Marius Ţugurel (Valu lui Traian).

Tot ieri au mai avut loc meciurile: RCM Galaţi - CSO Pantelimon 7-67 (Grupa Albastră) şi Steaua Bucureşti - CSS Bîrlad (Grupa Roşie) 10-13. Ultimele partide din grupe programează mâine următoarele partide: CSO Pantelimon - RCM Baia Mare (ora 10.00), Tomitanii Constanţa - RCM Galaţi (ora 11.00), Metrorex Bucureşti - Steaua Bucureşti (ora 18.00). Prima clasată din fiecare grupă va disputa finala Campionatului Naţional, în timp ce formaţiile situate pe locul al doilea se vor întâlni în finala mică. Meciul pentru poziţiile 5-6 va avea loc între echipele situate pe locul 3 în fiecare grupă.