CS Volei 2004 Tomis, calificare aproape compromisă

Volei (f) / Turneul play-off, locurile 5-8, meciul 1: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - CSU Tg. Mureş 0-3

Sport 14 Aprilie 2008 / 00:00 677 accesări

Formaţia feminină CS Volei 2004 Constanţa nu a reuşit, sîmbătă, în Sala Sporturilor, să repete evoluţia excelentă din Cupa României şi în întrecerea internă. Deşi au eliminat pe CSU Gaz Tg Mureş din sferturile celei de-a doua competiţii naţionale, elevele lui Aleksander Boskovic s-au văzut învinse de formaţia lui Valerjan Luka, în prima întîlnire din turneul play-off, locurile 5-8. Voleibalistele constănţene au cedat în număr minim de seturi, scor 0-3 (30-32, 19-25, 20-25), pierzînd astfel o şansă importantă de a se califica în finala pentru locurile 5-6. Momentul cheie al partidei s-a consumat în primul set, pierdut la mare luptă de jucătoarele Tomisului, care au reuşit să anuleze cinci mingi de set, fără însă a fructifica una dintre cele patru şanse de a încheia setul în favoarea lor. Căzute psihic, gazdele au reuşit cu greu să ţină pasul cu adversarele, care şi-au adjudecat celelalte două seturi cu 25-19 şi 25-20. „Cred că am pierdut contactul cu adversarele după primul set, pe care din păcate nu am reuşit să îl cîştigăm. Ambele echipe au făcut greşeli, însă mai puţine au fost comise de Tg. Mureş. Adversarele nu ne-a surprins astăzi cu ceva, pur şi simplu au fost mai în formă”, a declarat Aleksandar Boskovic la finalul partidei.

Au evoluat - CS Volei 2004 Tomis: Cundy - Necula, Alexe (cpt.), Marjanovic, Djordjovic, Mahon şi libero: Koseoglu. Au mai jucat: Poştaru, Chalmers, Prisecaru şi Vîlcu; CSU Tg. Mureş: Bardocz (cpt.) - Bunea, Maletic, Ivanof, Martinez, Zanfir şi libero: Dimeny. Au mai jucat: Ungur. Au arbitrat: Marian Stoica şi Nicolae Stan (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate ale meciurilor din a doua fază a play-off-ului - locurile 5-8 (se joacă în sistemul “cel mai bun din trei meciuri”): Penicilina Iaşi - Dacia Mioveni 3-0 şi 3-0; locurile 1-4 (se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”): Unic Piatra Neamţ - CSU Metal Galaţi 1-3 şi 0-3; Ştiinţa Bacău - Dinamo 2-3 şi 3-2.