CS Volei 2004 Tomis, încă un succes în duelul cu Levski Sofia

Sport 12 Ianuarie 2009 / 00:00 791 accesări

Al doilea meci amical internaţional de volei feminin disputat, sîmbătă seară, la Sala Sporturilor, între formaţiile CS Volei 2004 Tomis Constanţa şi Levski Sofia, s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate ca şi jocul de vineri. Voleibalistele constănţene s-au impus, tot cu 3-1, pe seturi: 25-13, 16-25, 25-21 şi 25-15, iar setul cinci a revenit bulgăroaicelor, cu 15-13. Al treilea parţial al duelului de sîmbătă a fost cel mai echilibrat, constănţencele revenind de la 3-10 şi 14-16. Ultimele teste pentru jucătoarele antrenate de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe înaintea partidei de sîmbătă, de pe teren propriu, cu Ştiinţa Bacău, din etapa a 14-a a Diviziei A1, au permis îmbunătăţirea relaţiilor de joc după pauza de iarnă, astfel încît partea a doua a campionatului să fie la fel de bună pentru echipa constănţeană, aflată pe locul al doilea în clasament. “Scorul nu a fost important. Am încercat să jucăm în diverse formule, pentru a pregăti cît mai bine meciul cu Ştiinţa. Ne aşteaptă o partidă dificilă, pe care trebuie să o cîştigăm”, a declarat antrenorul Aleksandar Boskovic. “Sînt eficiente aceste jocuri de pregătire. Aveam nevoie de ele. Am avut prestaţii bune şi cred că aceste două partide ne vor ajuta pentru meciul cu Bacăul”, a spus liberoul Ioana Pristavu. De remarcat că, în cele două jocuri amicale, la echipa bulgară a jucat şi coordonatoarea Liubka Debarlieva, care a îmbrăcat în luna decembrie a anului trecut tricoul campioanei României, CSU Metal Galaţi, în Liga Campionilor.

Au evoluat - CSV 2004 (antrenori: Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe): Simanici - Livingston, Cîrstoiu, Ciobanu (cpt.), Radostina-Chiţigoi, Mahon şi Pristavu - libero, au mai jucat: Strîmbu, Bobi, Necula, Vîlcu şi Mocanu; Levski (antrenori: Strahil Balov şi Nicolai Nikolov): Boncheva - Stoyneva, Merlina, Grigorova, Golemanova, Sapkova şi Pasina - libero, au mai jucat: Debarlieva, Kamenova, Treneva, Dimitrova şi Zaharieva. A arbitrat: Constantin Ferenţi (Constanţa).