Csaki Nyisztor, câştigătorul Cupei României şi Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin” la scrimă

Sport 07 Iunie 2010 / 00:00 580 accesări

Scrimerii constănţeni nu au reuşit să urce pe podium la sfârşitul săptămânii trecute, în niciuna dintre cele două competiţii care s-au desfăşurat în Sala “Tomis” din Constanţa. Seria întrecerilor a fost deschisă vineri, când s-a desfăşurat Cupa României la individual. Cel mai bun loc a fost ocupat de Ionuţ Cristian (CS Farul), care s-a clasat pe locul 13, în timp ce Cosmin Kortyan (CS Farul), favorit la o medalie, a terminat întrecerea pe poziţia a 24-a. Întrecerea a fost câştigată de Csaki Nyisztor (CSM Oradea). Cupa României la scrimă a continuat sâmbătă, cu proba pe echipe, CS Farul 1 (Cosmin Kortyan, Ionuţ Cristian, Laurenţiu Gherman, Dumitru Costrăşug şi Marian Vlad) terminând pe poziţia a 7-a, iar CS Farul 2 (Alin Cristian, Radu Chiperi, Alexandru Rusen şi Cătălin Monea) s-a clasat pe locul 13. Competiţia a fost dominată de sportivii de la CSM Oradea, cele două echipe ale clubului clasându-se pe primele două poziţii. Medaliile nu au putut fi adjudecate de constănţeni nici în cadrul celei de-a 14-a ediţii a Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin”. Constanţa a fost reprezentată la festivitatea de premiere de Gleb Nistor, care a primit trofeul “Fair-Play”. „Nu a fost un sfârşit de săptămână prea bun pentru sportivii constănţeni. Suntem dezamăgiţi de faptul că nu am putut urca pe podium în niciuna din aceste întreceri”, a declarat Mihaela Ion, cea care pregăteşte sportivii constănţeni alături de Gheorghe Horia, Ion Niţulescu şi Sebastian Bezem. Câştigătorul ediţiei a 14-a a Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin” a fost Csaki Nyisztor (CSM Oradea), care a trecut în finală de Dorian Pîrvan (CSU Craiova). Poziţia a treia a fost împărţită de Bertalan Arkosi (CSM Oradea) şi Tardi Otto (CSM Oradea).