CSM Bucureşti, pentru a treia oară consecutiv în turneul Final Four al LC la handbal feminin

Sport 16 Aprilie 2018 / 07:50 541 accesări

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti, a obţinut duminică seară, în deplasare, calificarea în turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, în sferturile de finală ale competiţiei. După victoria de pe teren propriu, din manşa tur, scor 34-21 (19-13), campioana en titre a României a pierdut, în deplasare, manşa retur, cu scorul de 20-27 (9-14). Pentru CSM au înscris Neagu 8 goluri, Gullden 7g, Niombla 2g, Mehmedovic 1, Kurtovici 1 şi Frafjord 1.

Celelalte rezultate din sferturi: Rostov-Don - FTC Budapesta 32-22 (în tur: 31-29), HC Vardar Skopje - FC Midtjylland 32-25 (în tur: 24-23), Gyor ETO - Buducnost Podgorica 30-28 (în tur: 26-20).

Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în zilele de 12 şi 13 mai. Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a obţinut medaliile de bronz.