CSM Medgidia a pierdut pe final

Handbal (m) / LN-22: Poli Izometal Timişoara - CSM Medgidia 25-24

Sport 30 Martie 2009 / 00:00 660 accesări

Cu patru etape înaintea finalului actualului sezon al Ligii Naţionale masculine de handbal, CSM Medgidia are şanse mici să se claseze între primele opt clasate şi să obţină astfel calificarea în Cupa României. Elevii lui Ion Crăciun au ratat ocazia de a reintra în obiectiv, după ce au pierdut la limită, scor 24-25, sîmbătă, în deplasarea de la Poli Izometal Timişoara, din etapa a 22-a. Gazdele au început mai bine, conducînd şi cu patru goluri, însă la pauză diferenţa a fost mică, 11-9. Mai mult, în repriza a doua, CSM Medgidia a recuperat, trecînd la conducere după zece minute, 15-14. Finalul a fost dramatic, în min. 57 oaspeţii fiind în avantaj, 24-23. Cu ajutorul arbitrilor, timişorenii au răsturnat însă situaţia, cîştigînd în final cu 25-24, golul victoriei fiind înscris în ultimul minut. “Chiar dacă şi noi am greşit, arbitrajul a fost decisiv. Gazdele au avut trei eliminări, iar noi 12, dar şi trei cartonaşe roşii, Taşcă, în minutul 22, Roşu în minutul 59, ambii după trei eliminări, şi Cazan, în minutul 49, pentru un fault considerat dur de arbitri”, a acuzat antrenorul Ion Crăciun. Marcatori: Nagy 6, Fenici 5, Şimicu 4, Grasu 4, Cristescu 2, Mirkovic 1, Fekete 1, Ţone 1, Corlija 1 - pentru Poli, respectiv Săulescu 7, Gălan 4, Dinescu 3, Cazan 3, M.Vasile 2, Puşcaşu 2, Taşcă 1, Roşu 1, Marinescu 1 - pentru CSM. Au arbitrat: Viorel Mokany şi Laurenţiu Pop (ambii din Hunedoara).

Rezultale etapei: UCM Reşiţa - CS Piteşti 43-21; Poli Izometal Timişoara - CSM Medgidia 25-24; Pandurii Tg. Jiu - HC Odorhei 28-16; CSM Oradea - HC Minaur Baia Mare 34-28. Partida Bucovina Suceava - Steaua Bucureşti se va disputa pe 1 aprilie, în timp ce întîlnirile Ştiinţa Bacău - U Cluj şi Dinamo Bucureşti - HCM Constanţa vor avea loc pe 15 aprilie.

8. Lignitul Tg.Jiu 22 8 3 11 572-569 19

9. Minaur Baia Mare 22 9 1 11 561-609 19

9. U. Cluj 21 8 2 11 610-642 18

11. CSM Medgidia 22 8 1 13 564-583 17

12. Poli Timişoara 22 6 3 13 569-603 15

13. CSM Oradea 22 3 0 19 608-724 6

14. CS H&V Piteşti 22 2 2 18 538-674 6