CSM Medgidia, calificare în ultimele secunde în Cupa României!

Handbal (m) / LN-26: Uztel Ploieşti - CSM Medgidia 28-29

Sport 12 Mai 2008 / 00:00 1131 accesări

După trei înfrîngeri consecutive care au scos-o din lupta pentru cupele europene şi, mai mult, i-au pus în pericol prezenţa în Cupa României, CSM Medgidia a strîns rîndurile şi a obţinut, ieri, o victorie extrem de importantă pe terenul lui Uztel Ploieşti, în ultima etapă a sezonului Ligii Naţionale. Formaţia antrenată de Ion Crăciun s-a impus cu 29-28, succes în urma căruia s-a clasat pe locul opt la finalul campionatului (ultimul calificant în Cupa României). După 14-14 la pauză, CSM s-a desprins la 21-16 în repriza secundă, însă eforturile arbitrilor sibieni Dordea / Zăuleţ s-au făcut imediat simţite pe tabelă şi Uztel a egalat (22-22). Într-un final de infarct, CSM Medgidia a fost lăsată în patru jucători de cîmp şi Uztel a egalat (28-28) în ultimul minut. Chiar şi cu doi oameni în minus, CSM a izbutit golul victoriei cu două secunde înaintea finalului prin Ionuţ Puşcaşu: Uztel - CSM 28-29! Astfel, chiar dacă a încheiat campionatul la egalitate de puncte cu Dinamo, a cărei conducere executivă a fost prezentă la Ploieşti, CSM a luat faţa bucureştenilor în Cupa României deoarece are avantajul rezultatelor directe (26-25 şi 31-29). Calificarea în Cupa României n-a fost însă pe deplin savurată de conducerea executivă a formaţiei din Medgidia, care în săptămîna premergătoare partidei de la Ploieşti i-a exclus din lot pe fraţii Răpciugă, Murtaza, Savenco şi Coadă pentru prestaţia pe care au avut-o în înfrîngerea de pe teren propriu cu Lignitul Tg. Jiu (31-33, etapa a 24-a). Dacă jocul cu Lignitul ar fi fost cîştigat de formaţia din Medgidia, CSM s-ar fi clasat la finalul campionatului pe locul 6 şi ar fi jucat în ediţia viitoare a Cupei Challenge! Golurile formaţiei din Medgidia în meciul cu Uztel au fost marcate de Vukovic 7, Dinescu 6, Cazan 5, Racoviţan 4, Mocanu 3, Puşcaşu 3 Broz 1. Au mai jucat Musteaţă, Gălan şi portarii Vasile şi Şelaru. În sferturile de finală ale Cupei României, CSM Medgidia va întîlni proaspăta campioană, Steaua Bucureşti.