CSM Medgidia, performera etapei

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a 32-a

Sport 23 Mai 2009 / 00:00 1277 accesări

Aflată într-o situaţie foarte delicată înaintea acestei etape, fiind ameninţată cu retrogradarea în Liga a IV-a, CSM Medgidia era condamnată să obţină toate punctele în partida cu Portul Constanţa, chiar dacă evolua în deplasare. Jucătorii lui Constantin Funda au înţeles perfect importanţa partidei şi în min. 15 au reuşit să deschidă scorul prin Nazîru. Echipa lui Gabi Şimu a revenit în joc, a ratat cîteva situaţii bune de a egala şi, aşa cum se întîmplă în astfel de situaţii, ocaziile s-au răzbunat. Golgeterul Medgidiei, Radu Ferenţi, a mărit avantajul oaspeţilor cu un minut înainte de pauză, 2-0 fiind şi scorul final al partidei. O victorie ce urcă Medgidia în clasament pînă pe locul 14, ultimul ce asigură prezenţa în Liga a 3-a şi sezonul viitor. Într-un alt joc cu implicaţii în partea inferioară a clasamentului, Callatis a remizat, pe teren propriu, 0-0 cu Rocar Bucureşti. “Am făcut un joc penibil. Nu îmi pot explica de ce jucătorii noştri au evoluat astfel. Probabil că s-au văzut deja salvaţi de la retrogradare şi au vrut să intre mai devreme în vacanţă. Luni vom avea o analiză pentru a vedea cauzele care au dus la acest joc, repet, penibil“, a spus antrenorul mangalioţilor, Mugurel Cornăţeanu. În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Farul II - Dunărea Călăraşi 0-2; Rapid II - Unirea Slobozia 2-0; CF Brăila - Steaua II 0-0. Politehnica Galaţi a stat. Partida Săgeata Stejaru - Viitorul Însurăţei se dispută sîmbătă, de la ora 18.00.