CSM Medgidia s-a apropiat de zona cupelor europene

Handbal (m) / LN-17: Romvag Caracal - CSM Medgidia 23-29

Sport 25 Februarie 2008 / 00:00 659 accesări

Formaţia CSM Medgidia, echipă pregătită de Ion Crăciun, a bifat a cincea partidă consecutivă fără înfrîngere, după ce s-au impus ieri, cu 29-23, în fieful ultimei clasate, Romvag Caracal, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale. Favorită conform calculelor hîrtiei, CSM a început bine, avînd un avantaj de patru goluri în min. 8, 6-2, dar a urmat o perioadă cu multe ratări şi greşeli copilăreşti, astfel că la pauză scorul a fost egal, 9-9. Oaspeţii au dominat repriza secundă, asigurîndu-şi o victorie meritată, care îi apropie şi mai mult de zona cupelor europene. “Nu a fost un meci uşor, dar sînt mulţumit de rezultat şi de jocul din unele momente ale partidei. Am condus tot meciul, iar băieţii mi-au arătat că nu lucrăm degeaba la antrenamente. Din păcate, Cazan a încheiat meciul accidentat, după ce s-a lovit la spate într-un cui ieşit din podea”, a declarat Crăciun, care nu l-a putut folosi pe croatul Tomislav Broz. Interul stînga va sosi la Medgidia astăzi, după ce a fost reţinut în ţara natală din cauza unor probleme legate de viză. Marcatori: Alesu 8, Gavrilă 5, Chirean 3, Cercelaru 2, Florea 1, Stîngă 1, Fojică 1, Pavel 1, Ruseanu 1 - pentru Caracal, respectiv R. Răpciugă 8, M. Răpciugă 6, Mocanu 4, Cazan 3, Savenco 3, Vukovic 3, Racoviţan 1, Murtaza 1 - pentru CSM. La oaspeţi au mai evoluat Coadă, G. Vasile, Musteaţă, Gălan, Ciupitu şi Săraru.

Rezultatele etapei a 17-a: Poli Timişoara - HCM Constanţa 22-31; Romvag Caracal - CSM Medgidia 23-29; Bucovina Suceava - Minaur Baia Mare 35-28; UCM Reşiţa - Lignitul Tg. Jiu 30-28; Ştiinţa Bacău - Uztel Ploieşti 29-24; HC Odorhei - CSM Oradea 28-26; Dinamo - Steaua 23-32.

7. Bucovina Suceava 17 8 3 6 500-469 19p

8. Minaur Baia Mare 17 8 3 6 490-481 19p

9. Dinamo Baumit 17 8 0 9 475-477 16p

10. Poli Timişoara 17 7 0 10 408-414 14p

11. Pandurii Tg. Jiu 17 7 0 10 451-462 14p

12. CSM Oradea 17 5 2 10 464-491 12p

13. Uztel Ploieşti 17 2 0 15 414-507 4p

14. Romvag Caracal 17 0 0 17 395-515 0p