CSM Medgidia şi Bucovina Suceava, învingătoare la debut

Handbal (m) / “Cupa Municipiului Medgidia”, ediţia a IV-a

Sport 17 Ianuarie 2009 / 00:00 666 accesări

Vineri după-amiază, la Medgidia, a debutat a patra ediţie a “Cupei Municipiului Medgidia”, competiţie masculină de handbal organizată de CSM Medgidia şi care reuneşte la start patru echipe. Ziua inaugurală a adus două victorii scontate pentru cele două formaţii din Liga Naţională. Bucovina Suceava a dispus, cu 34-21 (la pauză 15-8) de Dobrudja Dobrici (Bulgaria), în derby-ul european al competiţiei (ambele echipe sînt calificate în optimile de finală ale Cupei Challenge), iar CSM Medgidia a trecut fără emoţii de divizionara secundă CSM Focşani, scor 26-21 (la pauză 15-10). Pentru gazde au înscris Mocanu 5g, Dinescu 4g, Musteaţă 4g, Taşcă 3g, Kazic 3g (2x7m), Roşu 2g, Cazan 1g, Puşcaşu 1g, M. Vasile 1g, Oselinsche 1g, Ursuleac 1g. Golgeterul partidei a fost vrînceanul M. Stan, autor a 7 goluri. Partida s-a soldat şi cu două eliminări directe, constănţeanul Roşu (min. 41) şi focşeneanul Vasilache (min. 43) plecînd mai devreme la cabine după intrări nesportive. Competiţia continuă sîmbătă şi duminică după următorul program - sîmbătă: Focşani - Dobrici (ora 16.00), Medgidia - Suceava (ora 18.00); duminică: Suceava - Focşani (ora 10.00), Medgidia - Dobrici (ora 12.00). La finalul competiţiei organizatorii vor premia pe cel mai bun portar, cel mai tehnic jucător şi pe golgeterul turneului. Sîmbătă dimineaţă, de la ora 11.00, Medgidia şi Suceava vor disputa un joc de verificare în afara competiţiei.