CSM Medgidia şi Dinamo, număr maxim de puncte după două etape

Handbal (m) / Cupa “Municipiului Medgidia”, ediţia a III-a

Sport 19 Ianuarie 2008 / 00:00 1093 accesări

Vineri a debutat a treia ediţie a Cupei “Municipiului Medgidia”, competiţie masculină de handbal care reuneşte la start trei echipe din Liga Naţională (CSM Medgidia, Dinamo Baumit şi Lignitul Tg. Jiu) şi una din Divizia A (CS Piteşti). Competiţia se desfăşoară în sistem turneu, fiecare cu fiecare, în ziua inaugurală disputîndu-se două sesiuni. În meciul de dechidere, CSM Medgidia s-a impus cu 36-30 în faţa lui CS Piteşti, diferenţa în favoarea gazdelor atigînd pe parcurs chiar şi nouă goluri. Răzvan Răpciugă şi Alexandru Musteaţă au contribuit cu cîte şapte goluri la succesul formaţiei pregătite de Ion Crăciun şi Mihai Neacşu, celelalte goluri ale echipei din Medgidia fiind înscrise de Mocanu 6, Puşcaşu 5, M. Răpciugă 4, Murtaza 4, Cazan 2 şi Ciupitu 1. În al doilea meci al zilei, Dinamo a profitat de sprijinul din final al arbitrilor buzoieni Georgian Băducu şi Răzvan Voicu şi a trecut cu 30-29 de Lignitul Tg. Jiu, după ce la pauză gorjenii conduceau cu 17-15. În sesiunea de vineri după-amiază, Dinamo a dispus de CS Piteşti, cu 29-24, iar CSM Medgidia a învins clar pe Lignitul Tg. Jiu, cu 33-27 (la pauză 19-8). Cele mai multe goluri pentru CSM le-au înscris Marius Mocanu şi Marian Răpciugă, fiecare cîte 8. Gazdele au testat şi doi handbalişti sîrbi, Duşan Santrac şi Alexander Seratic, ambii de la echipa de primă ligă sîrbă Radnicki Niş, cei doi marcînd cîte un gol în partida de vineri seară.

Cupa “Municipiului Medgidia” îşi va desemna sîmbătă dimineaţă laureata la capătul confruntărilor Lignitul Tg. Jiu - CS Piteşti (ora 9.00) şi CSM Medgidia - Dinamo Bucureşti (ora 11.00). Laureatele vor fi recompensate cu cupe şi diplome, iar organizatorii vor mai acorda premii speciale celui mai bun portar, celui mai tehnic jucător şi golgeterului turneului.