CSM Medgidia vrea să uite înfrîngerea din Rusia

Sport 07 Noiembrie 2006 / 00:00 695 accesări

Prima experienţă europeană pentru formaţia masculină de handbal CSM Medgidia s-a dovedit a fi un fiasco total. La meciul de debut în Europa, echipa antrenată de Ion Crăciun a cedat categoric, scor 17-36, prima manşă din turul al III-lea al Cupei Challenge disputată în Rusia, împotriva lui Kaustik Volgograd. Istoria meciului s-a scris încă din prima repriză. La scorul de 9-7 pentru gazde arbitri au eliminat un jucător rus direct cu cartonaş roşu pentru lovirea lui Enescu, însă, paradoxal, din acel moment Kaustik a înscris de zece ori pînă la pauză fără a primi vreun gol! Chiar dacă CSM Medgidia a reuşit să recupereze după pauză patru goluri, o dublă eliminare de două minute pentru Savenco şi Enescu a dus la căderea definitivă şi inexplicabilă a elevilor lui Ion Crăciun, iar la final tabela a înregistrat un avantaj de 19 goluri în favoarea gazdelor. “Fiecare jucător a demonstrat ce reacţie are în momente de panică. De la început am intrat pe teren. Mai prost de atît nu puteam juca”, a declarat antrenorul Ion Crăciun.

Returul cu Kaustik Volgograd din Challenge Cup se va disputa sîmbătă, de la ora 11.00, în Sala “Iftimie Ilisei” din Medgidia. Pînă atunci, CSM Medgidia va juca miercuri, 8 noiembrie, în capitală, cu Steaua, de la ora 19.00, în etapa a noua a Ligii Naţionale de handbal masculin. Tot miercuri, la Bucureşti, în Sala "Lucian Grigorescu", va avea loc şi partida dintre dinamo şi UCM Reşiţa, meci în devans din runda a 9-a a LN. La sfîrşitul săptămînii HCM Constanţa, CSM Medgidia, Dinamo şi Steaua vor fi angrenate în cupele europene, după cum urmează: THW Kiel - HCM Constanţa (duminică, ora 20.00, Grupa E a Ligii Campionilor), CSM Medgidia - Kaustik Volgograd (sîmbătă, ora 11.00, meci retur din turul al treilea al Challenge Cup), Grasshopers Zurich - Steaua (sîmbătă, ora 19.30, meci retur din turul al treilea al Cupei EHF) şi Sporting Lisabona - Dinamo Bucureşti (duminică, ora 18.00, meci retur din turul al treilea al Cupei Cupelor).