CSO Ovidiu a întors rezultatul după pauză

Fotbal / Liga a III-a, etapa a 16-a: CSO Ovidiu - Dunărea Călăraşi 2-1

Sport 22 Noiembrie 2008 / 00:00 2013 accesări

Condusă la pauză de Dunărea Călăraşi, în derby-ul etapei a 16-a din Liga a III-a de fotbal, CS Orăşenesc Ovidiu a reuşit să remonteze spectaculos în repriza secundă şi să-şi apropie cele trei puncte. Pregătită de experimentatul Gabi Stan, Dunărea a înscris prima prin Bucă, în min. 29, acesta reluînd nestingherit cu capul, din careul mic, în urma unei lovituri libere, 0-1. Gazdele au fost aproape de gol în prima repriză prin I. Posteucă (două lovituri libere) şi Măciucă, însă de fiecare dată a intervenit eficient portarul Cătălin Mulţescu. După reluare, formaţia lui Cătălin Anghel şi Norbert Niţă s-a năpustit spre poarta lui Mulţescu, iar eforturile gazdelor au fost răsplătite. Mai întîi Agafiţei (min. 53) a reluat cu capul în plasă o recentrare a lui Răvoiu, 1-1, iar mai apoi Curumi (min. 68) a transformat cu precizie un penalty după un henţ imprudent comis în propriul careu de Cucovei, 2-1. Pînă în final nu s-a mai întîmplat nimic notabil, cu excepţia eliminării lui Curumi (min. 73), care a văzut două cartonaşe galbene în decurs de un minut.

Au evoluat - CSO Ovidiu (antrenor Cătălin Anghel): Popa - I. Drăgoi, Răvoiu, M. Posteucă, Şuta - Evdokin (29 Niţescu), Plăcintă (53 Andrei), I. Florea, Măciucă - Curumi, Agafiţei (87 Boraş); Dunărea Călăraşi (antrenor Gabi Stan): Mulţescu - Defta (76 Şerban), Rizea, Gurguiatu, Cucovei - Matei, Bucă, Condei, Macăş - Zoicaş (76 Petre), Ştefan (76 Culina). Au arbitrat: C. Popa - S. Ghiberdel, O. Calota (toţi din Piteşti).