CSO Ovidiu, la un punct de baraj

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 33-a

Sport 30 Mai 2009 / 00:00 1646 accesări

CS Orăşenesc Ovidiu a cîştigat, cu 1-0, derby-ul etapei a 33-a din Liga a III-a la fotbal, disputat vineri, la Călăraşi, singurul gol al partidei fiind marcat de Răvoiu, în min. 55, cu o lovitură de cap la un corner executat de Pleşa. În urma acestui succes, Ovidiu a urcat pe locul secund al clasamentului, profitînd de faptul că Rapid II a stat. Echipa care va juca în baraj va fi decisă în ultima etapă, cînd formaţia pregătită de Cătălin Anghel are nevoie de cel puţin o remiză în meciul de pe teren propriu cu Unirea Slobozia. Tot în ultima rundă se va decide şi ultima echipă retrogradată, între CSM Medgidia şi Viitorul Însurăţei. Ambele joacă în deplasare, la Brăila, respectiv la Chitila, cu Rapid II. Dacă Medgidia a cîştigat pe teren propriu, cu Eforie, celelalte echipe dobrogene au fost învinse. Portul a fost condusă cu 1-0 la pauză, a egalat în min. 83, apoi oaspeţii au înscris de două ori în prelungiri! FC Farul II a condus cu 3-0 la Slobozia, după 20 de minute, primind golul decisiv tot în prelungiri! Iată rezultatele complete ale etapei: CSM Medgidia - CS Eforie 1-0 (Ferenţi 55); Portul Constanţa - CF Brăila 1-3 (pentru gazde a marcat Niţă, în min. 83); Dunărea Călăraşi - CS Orăşenesc Ovidiu 0-1 (Răvoiu 55); Unirea Slobozia - FC Farul II Constanţa 4-3 (pentru Farul au marcat Pantelie - de două ori şi Nanu); Steaua II Bucureşti - Callatis Mangalia 2-0; Politehnica Galaţi - Săgeata Stejaru 5-2; Viitorul Însurăţei - Inter Gaz Bucureşti 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat). Rocar Bucureşti şi Rapid II Bucureşti au stat. Clasament: 1. Steaua II 72p; 3. Ovidiu 66p; 2. Rapid II 64p; 4. Slobozia 61p; 5. Călăraşi 57p (golaveraj +29); 6. Stejaru 57p (+23); 7. Farul II 39p; 8. Galaţi 38p; 9. Brăila 37p; 10. Portul 31p (-18); 11. Eforie 31p (-18); 12. Callatis 25p; 13. Rocar 24p; 14. Medgidia 23p; 15. Însurăţei 21p; 16. Inter Gaz 10p. Restanţa dintre Steaua II şi Portul se joacă pe 2 iunie.