CSS 1 Constanţa şi CSS Brăila au cîştigat turneul de beach-handbal

Sport 16 Iulie 2007 / 00:00 924 accesări

În perioada 10-15 iulie s-a desfăşurat, la Complexul turistic Mamaia Nord, ediţia inaugurală a turneului “Sport la malul mării - beach handbal”. În organizarea CSS 1 Constanţa şi Asociaţiei Judeţene de Handbal, în parteneriat cu DSJ Constanţa, Primăria Municipiului Constanţa, Consiliul Judeţean Constanţa, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, HCM Constanţa şi FRH, competiţia a reunit la start cinci echipe (CSS 1 Constanţa, CSS 1 Medgidia, CSS Craiova, CSH & V. Univ. Piteşti şi LPS Brăila). La juniori I s-a jucat în sistem turneu, fiecare cu fiecare, cîştig de cauză avînd CSS 1 Constanţa I (antrenor Mihail Făgărăşanu). Podiumul a fost completat de CSS 1 Medgidia (prof. Cruceru) şi CSS 1 Constanţa II (antr. Mihail Făgărăşanu). În competiţia juniorilor II şi III s-au alcătuit două grupe a cîte cinci echipe, iar după încheierea partidelor din serii s-au desfăşurat semifinalele şi finalele. Finala mare a revenit formaţiei LPS Brăila I (antrenor Mădălin Casalov), care s-a impus cu 2-1 în faţa echipei CSS 1 Constanţa I (antrenor Lăcrămioara Ilie). Finala mică a fost cîştigată de CSH & V. Univ. Piteşti I (antrenor Alin Oprescu), 2-0 în faţa echipei CSS 1 Constanţa jr.3 I (antrenor Mariana Tudora). La festivitatea de premiere, oficiată de directorul DSJ, Elena Frîncu, echipele laureate au fost recompensate cu premii constînd în cupe, diplome şi tricouri. Patronii complexului turistic Mamaia Nord au acordat un premiu special constînd într-o minge de handbal, ce a fost cîştigată, prin tragere la sorţi, de juniorul constănţean Iulian Halcă, acesta fiind şi component al lotului naţional. DSJ Constanţa, Consiliului Judeţean şi fundaţia Sportin au acordat un trening, de asemenea prin tragere la sorţi, juniorului craiovean Călin Călinoiu. Organizatorii au mai acordat două premii fair-play echipelor CSS Medgidia (pentru că acea în componenţă trei juniori născuţi în anul 1994) şi CSS Craiova (pentru că, deşi avea în componenţă juniori II, a ţinut să participe la juniori I).