CSU Neptun a pierdut amicalul cu Oţelul Galaţi

Handbal feminin

Sport 22 Septembrie 2011 / 00:00 534 accesări

Ieri, la Sala Sporturilor din Constanţa a avut loc un meci de pregătire între formaţiile de handbal feminin CSU Neptun Constanţa şi Oţelul Galaţi. Antrenorii Florentin Pera (CSU Neptun) şi respectiv Alexandrina Soare (Oţelul Galaţi) au decis să se joace trei reprize, primele două de câte 30 de minute, iar ultima de 25 de minute. Având un lot superior valoric, dar mai ales omogen, Oţelul Galaţi s-a impus în final cu 40-28 (17-7 - după prima repriză, 29-17 - după repriza a doua). Pentru CSU Neptun a fost însă un foarte bun prilej de a-şi testa forţele împotriva uneia dintre cele mai în formă echipe din Liga Naţională înaintea reluării campionatului.

„Un adversar superior nouă, care are ca obiectiv clasarea pe podium. Am încercat diverse formule, atât pe faza de atac, cât şi în apărare şi mai avem nevoie de timp pentru a ne omogeniza. Sper să ne îmbunătăţim jocul până la meciul din campionat“, a precizat antrenorul principal al echipei constănţene, Florentin Pera. Pentru CS Tomis au înscris: Sen şi Dincu - câte 5g, Ionescu 4g, Mărginean, Cârstea şi Arfir - câte 3g, Sheiko 2g, Bosman, Roiban şi Strungaru - câte 1g.